Dočasnou ochranu ve Středočeském kraji získalo přes 61.000 uprchlíků z Ukrajiny
19. února 2023 (18:20)
foto: Středočeský kraj
Práci ve středních Čechách našlo doposud téměř 17.000 Ukrajinců s dočasnou ochranou.
Ve Středočeském kraji získalo od začátku války na Ukrajině dočasnou ochranu více než 61.300 ukrajinských uprchlíků. Region měl nejrozsáhlejší síť asistenčních center v Česku, loni v březnu vznikla tři přímo v kraji, uprchlíci mířící do středních Čech ale mohli využívat i centrum v Praze. Doposud jimi prošlo téměř 39.000 lidí prchajících před válkou, nejvíce v březnu, a to 19.244. Uprchlíků přicházejících do regionu v posledních měsících loňského roku ubývalo, za leden pomohli pracovníci registračních pracovišť 935 migrantům. Práci ve středních Čechách našlo doposud téměř 17.000 Ukrajinců s dočasnou ochranou. Na základních a středních školách v kraji je zhruba 6400 dětí, které s rodiči uprchly před válkou.
"Mohu potvrdit, že velká míra ukrajinských uprchlíků se stala plně ekonomicky samostatných, o čemž svědčí data z krajského úřadu práce," uvedl mluvčí kraje David Šíma. Nejčastěji pracují jako montážní dělníci a pomocníci v těžbním průmyslu, ve stavebnictví, výrobě a dopravě. Ke konci ledna bylo podle mluvčí úřadu práce Kateřiny Beránkové v evidenci středočeských úřadů práce 1962 Ukrajinců pod dočasnou ochranou. "Na celkovém počtu evidovaných uchazečů o zaměstnání ve Středočeském kraji se občané Ukrajiny podíleli 6,1 procenta," doplnila. Jednou z překážek pro získání především kvalifikovaných profesí je podle ní jazyková bariéra.
Po vypuknutí války sloužila uprchlíkům asistenční centra v Mladé Boleslavi, Příbrami, Kutné Hoře a částečně v Praze. V květnu kvůli nízké vytíženosti skončilo příbramské a mladoboleslavské centrum, v červenci kutnohorské. Běžencům nadále slouží registrační místa v pěti městech, Benešově, Kladně, Kutné Hoře, Mladé Boleslavi a Příbrami. Registraci a pomoc s ubytováváním nabízejí třikrát týdně.
Většinu nákladů na provoz asistenčních center, které za loňský rok činily zhruba 9,9 milionu korun, kraji postupně vrací stát. "Pokud hovoříme pouze o přímé pomoci, v souvislosti s válkou na Ukrajině Středočeský kraj vynaložil více než 15 milionů korun," řekl Šíma. Kromě desetimilionového finančního daru mířilo pět milionů na zajištění dopravních evakuačních spojů v prvních týdnech války, desítky tisíc kraj použil na drobné nákupy.
Ke konci loňského září navštěvovalo podle Šímy středočeské základní školy téměř 5900 ukrajinských dětí, které s rodiči utekly před válkou. Na středních školách jich bylo téměř 500. Středočeská města měla při zajišťování výuky různé strategie, někde se děti zapojily do tříd českých dětí, v některých městech pro ně vedou výuku samostatně. Například v Kolíně aktuálně základní školu navštěvuje téměř 230 ukrajinských dětí, z toho 130 na prvním stupni. Město pro jejich výuku od loňského září pronajalo část průmyslové školy a část obchodní akademie, výuku zajišťují ukrajinské učitelky. "Pokrok u dětí a žáků je znát, český jazyk se v těchto třídách vyučuje dle češtiny pro cizince," řekla místostarostka Iveta Mikšíková (Změna pro Kolín). Podle dat ministerstva vnitra se k pobytu v Kolíně od loňského března zaregistrovalo přes 2000 ukrajinských běženců, z toho zhruba 700 je ve věku do 17 let.
V Mladé Boleslavi, kde se podle údajů ministerstva vnitra doposud přihlásilo k pobytu přes 4500 běženců, nastoupilo v září k výuce do základní školy v samostatných třídách 265 ukrajinských dětí, zhruba 250 z nich chodí do devíti tříd v samostatné budově. Město si kvůli vysokému počtu dětí, které s rodiči od začátku války na Ukrajině přišly, pronajalo objekt bývalé střední soukromé školy Hermes. Podle ředitelky školy Brigity Šulcové si děti postupně osvojují pravidla a zvyky v české škole. "Velký progres zaznamenáváme ve znalostech českého jazyka, děti pravidelně podstupují srovnávací testy," řekla. Některé děti se vrátily na Ukrajinu nebo se přestěhovaly do jiného regionu. "Nové děti stále přicházejí. Hovoříme zhruba o 15 dětech za pololetí," doplnila.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Jakub Pečenka
Související
•Schejbal: Nízkoprahové centrum Bedna plní pro společnost nepostradatelnou funkci
•Kvůli PCR testu se musejí lidé obrátit na svého praktika, nemocnice kvůli nezájmu odběry již neprovádí
•Důchody se od června kvůli inflaci opět mimořádně zvýší