Dobrý sluha, zlý pán. Bezpečnému chování na internetu se dá naučit
13. února 2022 (07:13)
foto: ilustrační, Pixabay
Osvětu bezpečného chování ve virtuálním prostředí přinášejí dětem i rodičům školní programy a semináře. Orientaci nabízejí také speciální weby zaměřené na kyberšikanu.
O kyberšikaně a související problematice přinesl portál pribram.cz již několik článků s přispěním lektorky a autorky odborných příruček Evy Burdové. Z přednášek o šikaně a kyberšikaně ji znají také rodiče příbramských školáků. „Často slýcháváme, že semináře jsou hloupost, ovšem říkají to jen někteří rodiče a je jich čím dál tím méně. Chodí ale ti odpovědní, kteří bezpečí dítěte za hloupost nepovažují,“ uvádí Eva Burdová. Řada dospělých se už v problematice orientuje a dokáže své dítě v tomto ohledu dobře informovat, podceňování možných nebezpečí je ovšem stále dost rozšířené.
Ve škole je tematika součástí vzdělávacích programů, v rámci prevence je jí věnováno hodně času, děti teoreticky i názorně vědí, co je a není správné, ale to podle lektorky nestačí. Pohlídat technologie ve škole není složité, podle školského zákona lze zakázat používání mobilních telefonů nebo jiných elektronických zařízení žáky a studenty. Ti mají povinnost znát a dodržovat nastavená pravidla školního řádu, o existenci závazného dokumentu vědí i rodiče. „Při distanční výuce školy většinou intenzivně dbaly, i v souladu s metodikami ministerstva školství, na zabezpečení platforem pro vysílání a snažily se nastavit zabezpečení co nejlépe. Zároveň jsme v počátcích tu a tam viděli nedostatky, které však byly záhy odstraněny, neboť na ně odborníci okamžitě upozorňovali,“ vrací se Eva Burdová k výuce na dálku, která přinesla nové technické a technologické výzvy.
V mantinelech školy je možné, i vzhledem k restrikcím, uhlídat případné hrozby na poli internetu a probíhá zde také osvěta. „Nicméně je nutné si uvědomit, že chování dětí závisí hlavně na výchově a rodičovské odpovědnosti. Když mi rodiče říkají, že nic nezmohou, odpovídám, že svoje dítě naučili, že krást se nesmí a většina dětí opravdu nechodí krást do supermarketů. Nastavit pravidla a dodržovat je lze i pro tuto oblast,“ zdůrazňuje Eva Burdová.
Informací a možností, jak se vzdělávat, je dostatek. Vznikají edukační televizní pořady a webové stránky, např. o2chytraskola.cz, bezpecnyinternet.cz a saferinternet.cz s návody, jak se chránit na platformách YouTube nebo TikTok. „E-learningové lekce pro rodiče i děti, soutěže a pracovní listy nabízejí stránky www.kpbi.cz, kam jsem několikrát přispívala a zpracovala i některé metodiky,“ zmiňuje další tip lektorka, jejíž příručky napsané spolu s Janem Traxlerem a další informace najdete na webu sikana.pb.cz.
Poznávání rizik dává šanci vyhnout se nepříjemným situacím na internetu. Záleží však na nastavení, dodržování a vymáhaní pravidel, aby se děti zvládly chovat i v digitálním prostředí odpovědně. „Všem rodičům bych přála, aby jejich děti prožily spokojené a šťastné dětství, kdy virtuální svět a veškeré technologie budou brát jako běžnou součást života, která jim má sloužit a pomáhat, a naučí se ji bez problémů ovládat. Je to jako s ohněm, který je dobrý sluha, ale zlý pán. A malému dítěti také nedáte sirky do rukou, ať si s nimi zkusí hrát,“ uzavírá Eva Burdová.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
Eva Burdová
Eva Burdová
autor: Magdalena Rezková