Dobříš vloni snížila produkci směsného komunálního odpadu o 37 tun, lidé třídí více
22. března 2024 (06:36)
foto: město Dobříš
Vytříděné složky tvořily v loňském roce 52 % celkového objemu odpadu. Od roku 2025 budou mít obce povinnost, aby byl jejich podíl minimálně ve výši 60 %.
Město Dobříš informovalo o pozitivním výsledku loňského hospodaření s odpady. Podle dat za rok 2023 poklesla produkce směsného komunálního odpadu (SKO) o 37 tun na celkových 1406 tun, zatímco množství vytříděných odpadových složek výrazně stouplo. Podle tiskové zprávy města tak pokračuje pokles produkce SKO již pátý rok v řadě, vloni se meziročně snížila o 3 %.
Plastu se svezlo celkem 153 tun, to je o 7 % více než v předchozím roce. Papíru obyvatelé Dobříše vytřídili 219 tun, což znamená navýšení o 8,3 % oproti roku 2022. „Dobříš se již na přelomu roku 2022 a 2023 ocitla na 48procentním v poměru vytříděných složek k celkovému množství odpadu. V roce 2023 jsme poprvé dokázali, že množství vytříděného odpadu může překonat objem směsného komunálního odpadu. Dosáhli jsme již 52 %, a to je důkaz, že jsme na správné cestě,“ uvádí starosta Pavel Svoboda.
Zákon stanovuje obcím povinnost, aby od roku 2025 množství vytříděného odpadu (resp. recyklovatelných složek odpadu) tvořilo alespoň 60 % z celkového svezeného komunálního odpadu. „V Dobříši se nám postupně daří množství SKO snižovat, a naopak objem vytříděného odpadu v takzvané čistší formě roste. Abychom však za nesplnění dalších zákonných limitů v budoucnu nebyli nuceni platit více, je zapotřebí zabývat se zejména snižováním složky směsného komunálního odpadu. Pro rok 2025 je to o 8 %,“ komentuje situaci místostarostka Dobříše Jindřiška Romba.
Na jaře 2023 se v Dobříši uskutečnil také ukázkový rozbor obsahu 1100litrových kontejnerů od dvou bytových domů, na němž se vlastnoručně podíleli zástupci města a městské organizace Dokas. Výsledek naznačil velké rezervy v třídění. Kontejnery na SKO obsahovaly téměř 80 % odpadu, který by mohl být vytříděn.
Nová odpadová legislativa platí v České republice od roku 2021, její původní cíle ale byly zpřísněny. Města zavádějí nová opatření, aby dosáhla na nynější limity (65 % vytříděného odpadu v roce 2030, resp. 70 % v roce 2035). Příbram se aktuálně připravuje na zahájení pilotního projektu svozu odpadu door to door, v Dobříši od roku 2019 funguje Motivační a ekonomický systém pro odpadové hospodářství (MESOH). Tyto systémy jsou více vhodné pro rodinnou zástavbu, bytovým domům slouží k odkládání papíru, plastů nebo nápojových kartonů tzv. třídicí hnízda. Instalují se i zvláštní nádoby na kuchyňský odpad nebo jedlé tuky.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Magdalena Rezková
Související
•Protesty středočeských zemědělců byly klidné, účastnilo se kolem 215 strojů
•Začalo astronomické jaro, jarní počasí ale panuje už delší dobu
•Středeční protest podpoří ve Středočeském kraji zemědělci s asi 300 stroji