Dobříš řeší vysoký počet nepřihlášených obyvatel, městská pokladna tak vloni přišla o desítky milionů korun
22. února 2024 (06:23)
foto: město Dobříš
Počet lidí, kteří v Dobříši žijí, ale nemají zde hlášený trvalý pobyt, vyčísluje město na 1000 až 1500.
V lednu 2024 mělo v Dobříši nahlášený trvalý pobyt 8578 lidí, podle zjištění města je ale reálný počet obyvatel města o 1000 až 1500 vyšší. „To jsou obyvatelé, kteří využívají pravidelně infrastrukturu města. Dobříš však za ně nemá odpovídající příjem do městského rozpočtu,“ říká starosta Dobříše Pavel Svoboda, podle nějž se s tímto problémem potýkají i další samosprávy. V roce 2023 tak Dobříš přišla o nejméně 20 milionů korun, které mohly být vyplaceny ze státní pokladny.
Údaj o počtu nepřihlášených obyvatel vychází z dat ministerstva vnitra, které ve spolupráci s mobilními operátory poskytuje obcím podobnější informace o počtech a pohybu obyvatel. Vedení města nyní hodlá motivovat obyvatele, aby si trvalý pobyt nahlásili. „Trvalý pobyt ve městě má vliv na přijetí dítěte do místních škol, dále je vázaný na možnost využívat městem dotovanou službu senior taxi,“ uvádí místostarostka Jindřiška Romba k možným motivacím, které přinesla schůzka k této problematice. Momentálně radnice připravuje soubor opatření. „V dalším kroku chceme oslovit obyvatele také pomocí ankety, abychom zjistili, které z možných návrhů mají větší šanci splnit svůj účel. Tedy vést občany k registraci trvalého pobytu. K tématu se sejdeme se všemi zastupiteli,“ doplňuje Pavel Svoboda.
O pomoc s přihlášením k trvalému pobytu se lidé mohou obrátit na Městský úřad Dobříš, změnu lze provést rovněž elektronicky. „Pokud se chce někdo přihlásit k trvalému pobytu, předloží pouze doklad, že nemovitost vlastní, v dané nemovitosti bydlí nebo obdobný dokument jako například nájemní smlouvu. Není třeba písemný souhlas majitele,“ vysvětluje starosta. Za nesprávný považuje přístup majitelů nemovitostí, kteří nechtějí, aby si kdokoliv v jejich nájemním bytě zaregistroval trvalý pobyt. „Osobně si neumím představit důvod. Trvalý pobyt je klíčový pro stanovení počtu obyvatel města a na tento údaj je navázán příjem městského rozpočtu. Proto by ti, kteří zde bydlí ve svém či v nájmu, měli mít sami zájem o registrovaný i trvalý pobyt. Jen tak město získá odpovídající příjem za všechny své občany, kteří zde dlouhodobě využívají ulice, veřejné osvětlení, vodovod a podobně,“ dodává Pavel Svoboda.
Podle údajů zveřejněných městem měl v letech 2015–2020 celkový přírůstek obyvatel města klesající tendenci. V roce 2020 dosáhl čísla −156, vloni skončil na kladné hodnotě 15. „Demografická data, která mimo jiné ukazují, jak se obyvatelstvo ve městě vyvíjí, vychází zejména z počtu obyvatel s trvalým pobytem ve městě. Tato data jsou pak podstatná pro budoucí strategie města, jako je plánování kapacity škol či potřebnost zdravotnických a jiných návazných služeb,“ komentuje situaci Jindřiška Romba. Získané finanční prostředky by podle ní mohly směřovat na další investice do veřejného prostoru – na opravy komunikací a městských budov, na provoz škol a sociální služby, rozvoj sportovišť či kulturních akcí.
foto: město Dobříš
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Magdalena Rezková
Související
•Část nespokojených farmářů vyjede v noci na pondělí do Prahy
•Ve Středočeském kraji je přes 51.000 uprchlíků z Ukrajiny, práci má 21.210
•Žáci v Dobříši se zapojili do školního fóra, jejich nápady nezůstanou jen „na papíře“