Do půlky dubna je možné pozorovat kometu, která se k Slunci vrátila po 70 letech
6. března 2024 (09:41)
foto: Česká astronomická společnost/Beránek Jan
Kometa je známá svými častými zjasněními, které způsobují výbuchy v jejím tělese. Možná se tak rozsvítí natolik, že ji bude možné sledovat i pouhýma očima.
Do blízkosti Slunce se po 70 letech vrátila kometa 12P/Pons-Brooks, kterou lze do poloviny dubna pozorovat malými dalekohledy na tmavé obloze daleko od měst a amatérsky fotografovat. Kometa je známá svými častými zjasněními, které způsobují výbuchy v jejím tělese. Možná se tak rozsvítí natolik, že ji bude možné sledovat i pouhýma očima. Po obloze projde souhvězdími Andromedy, Ryb a Berana, informoval Pavel Suchan z Astronomického ústavu Akademie věd ČR.
Do takzvaného přísluní, což je nejbližší místo na dráze vesmírného tělesa kolem Slunce, se kometa 12P/Pons-Brooks dostane 21. dubna. Výbuchy v jejím tělese jsou kryovulkanické, při kterých se na rozdíl od horké sopečné aktivity na povrch dostává chladná hmota. "O mohutnosti těchto výbuchů svědčí například zjasnění z 20. července 2023, kdy bylo do okolí jádra komety vyvrženo asi deset miliard kilogramů materiálu," uvedla Česká astronomická společnost. Snímek komety v souhvězdí Labutě, vyfocený Janem Beránkem z Amsterodamu, získal v únoru titul Česká astrofotografie měsíce.
Kometa je podle astronomů skvělou příležitostí i pro amatérské fotografy. Ke kvalitnímu zachycení potřebují prostor mimo města s tmavou oblohou, nerušený výhled od západu k severozápadu a stativ. Velmi fotogenická by měla být 8. a 22. března, mimořádně lákavou příležitostí pro astrofotografy bude 10. dubna ve večerních hodinách průlet komety při pohledu na oblohu blízko Měsíce a planet Jupiter a Uran, uvedl na webu Fyzikální ústav Slezské univerzity.
Kometu objevil 12. července 1812 francouzský astronom Jean-Luis Pons. Druhá polovina jejího označení nese jméno britského astronoma Williama Roberta Brookse, který kometu zaznamenal 2. září 1883 a zjistil, že jde o kometu popsanou Ponsem. Tato pozorování ovšem nebyla úplně první. Průlet komety sledovali například v Číně v roce 1385 v období dynastie Ming, v lednu 1454 ji zaznamenal italský astronom, kartograf a matematik Paolo dal Pozzo Toscanelli.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Tomáš Pečenka
Související
•Uzavírá se lávka u Čekalíku, provizorně bude otevřena lávka na Flusárně
•Provozování dálnice D4: Mise s velkým pozitivním dopadem
•Některé banky doporučují klientům nevybírat peníze z bankomatů Euronetu