Do podhůří Brd přilétl čáp
21. března 2020 (12:07)
foto: pribram.cz
Na komín bývalých sléváren v Rožmitálu pod Třemšínem usedl čáp bílý. Z teplých krajin letos vyrazil o pár dní dříve
Do Rožmitálu pod Třemšínem přiletěl čáp. Na komíně bývalé slévárny byl zpozorován v neděli 15. března krátce po půl páté odpoledne. Nehledě na prastarou pranostiku, která říká, že Na svatého Řehoře (12. března) čáp letí přes moře, vyrazil ten rožmitálský na dlouhou cestu tentokrát o několik dní dříve.
Stačilo však málo a rožmitálský posel jara o své hnízdo před lety přišel. Nevyužívanému komínu bývalé slévárny totiž hrozila demolice. Spolu s ostatními objekty měl ustoupit výstavbě supermarketu. Lidé to však tak nenechali, sepsali petici a čáp se tak stále má kam vracet.
Stačilo však málo a rožmitálský posel jara o své hnízdo před lety přišel. Nevyužívanému komínu bývalé slévárny totiž hrozila demolice. Spolu s ostatními objekty měl ustoupit výstavbě supermarketu. Lidé to však tak nenechali, sepsali petici a čáp se tak stále má kam vracet.
Nyní ho čeká na komíně spousta práce. Musí připravit hnízdo, aby bylo hotové, až se z teplých krajů vrátí jeho družka. Ta obvykle přilétá až v dubnu. Uvidíme, jak dlouho si na ni její ženich počká letos. Že dorazila, kolemjdoucí poznají, aniž by museli vzhlédnout k hnízdu. Čápi se totiž vzájemně vítají klapáním zobáky. V těchto dnech, kdy je země v „nouzovém“ režimu a ulice jsou tišší než kdy jindy, bude jejich vítací ceremoniál zřejmě nepřeslechnutelný.
Ten rožmitálský však zdaleka není prvním letošním poslem jara, který na Příbramsko zavítal. Prim letos drží čáp bílý, který má své hnízdo na komíně bývalé továrny ve Staré Huti u Dobříše. Zde byl údajně zpozorován již 7. března.
Čápi patří bezesporu mezi ptáky, kteří se mezi lidmi těší velké oblibě. Jsou spojováni s nošením dětí, radostí a novým životem. O to smutnější je fakt, že jim člověk stále v některých koutech světa záměrně škodí. Na cestě mezi svým zimovištěm a hnízdištěm tak musejí čelit nejen nepřízni počasí a svým přirozeným predátorům, ale mnohdy i člověku.
Pro ptáky, kteří letí mezi Evropou a Afrikou, je nejnebezpečnější oblastí Středomoří. Zde jim hrozí zastřelení, chycení do pastí či otrávení. Mnozí tak činí pro zisk, někteří však jen pro svou loveckou „zábavu“. Ale i když stěhovaví ptáci přežijí dramatický průlet Středomořím, nemají zdaleka vyhráno. Na hnízdištích nalézají stále méně potravy, někteří nemají kde hnízdit nebo o svá hnízda přicházejí při zemědělských pracích, těžbě dřeva či stavebních úpravách. O to větší důvod k oslavě, když se čáp znovu po půl roce vrátí tam, odkud do Afriky v půlce léta odlétal.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Miloslava Ritschlová