2. Návrh na prodej nemovitostí v ul. Březnická v Příbrami IV jako celku
Na minulém zasedání se již probíralo. Promítaly se fotografie, které zachycovaly stav objektu. Prodávají se i pozemky. Je zde 18 bytů, 15 ve vlastnictví města. Znalecký posudek je na 4,8 milionu korun. Odhady na rekonstrukci jsou 15 milionů korun. Vlastníci s prodejem svých jednotek nesouhlasí. Mají nakoupené palivo v blízkém skladu.
Kyselák: Z jakého důvodu rada změnila způsob prodeje z dražby na přímý prodej? Už se objevil zájemce?
Vařeka: Nevím o tom, že by rada změnila. V návrhu je dražba.
Kyselák: A je nějaký zájemce?
Sýkorová: Nejednalo se nijak vážně, ale informovat se o možnosti prodeji byli dva zájemci.
Vařeka: Nějaké vyjednávání před dražbou není úplně dobré.
Král: Chci připomenout program politických stran, které jsou v současné koalici, kdy se mluvilo o pozastavení prodeje majetku. V ČR je potřeba asi 180 tisíc sociálních bytů, které se budou potřebovat. Podle mé úvahy bude 500 sociálních bytů potřeba i v našem regionu. Opravdu je v tomto kontextu ten prodej nutný? Ten moment, kdy rozprodáváme majetek je, když nevíme, co s tím. A tak na mě působí i tento prodej, protože nevíme, co s touto situací udělat. Nehodlám se podepisovat pod tento prodej. Vytáhl jsem si jeden program, který spustila Karla Šlechtova. Na demolici nepotřebných budov je připraveno asi 300 milionů. Nyní prodáme lokalitu, kde by se mohly využít alespoň pozemky.
Dvořák: Je pravda, že strany, které tvoří koalici měly zastavení prodeje majetku. Chci upřesnit, že to není absolutní. Tento prodej osobně vnímám tak, že pokud ho neuskutečníme, přijde město o více peněz. Měli bychom jednat hned, domy jsou v havarijním stavu. Pokud se podaří je prodat, horký brambor předá do ruky někoho, kdo má prostředky tento problém vyřešit. Koalice udělala vstřícný krok v tom směru, že navrhuje prodejní cenu ve výši znalecké ceny. Doufám, že za tuto cenu se sejde několik zájemců, kteří budou dražit.
Švenda: TOP 09 je velmi ostražitá k prodeji majetku. Jsme ale nakloněny k tomu, aby se tyto byty prodaly. V letošním roce se připravuje KODUS, kdy vznikne 24 bytů pro seniory. Při prodeji z bytového fondu se prostředky budou využívat opět na bytový fond. Prodej podpoříme formou dražby za minimální cenu dle znaleckého posudku.
Rotter: Navrhoval jsem snížení minimální ceny, dnes to dělat nebudu, ale bojím se, že to bude těžko prodejné. Určitě budu pro prodej.
Říhová: V materiálu je znalecký posudek, který posuzuje dům jako celek, i když neprodáváme všechny byty. Tady už zaznělo, že horký brambor přesuneme jinam, ale to neznamená, že daná lokalita bude vypadat líp. Pokud se podíváme k lokalitě u autobusového nádraží, tak za tu dobu nedoznala moc velkých změn. My nabízíme nemovitosti za nějakou částku. Pokud se to někomu vyplatí koupit, proč se to nemůže vyplatit koupit městu, které by ještě ušetřilo ten vstupní poplatek. Prodáme to jenom jednou.
Větrovský: Pan Dvořák řekl, že se něco prodala za minulého zastupitelstva pod cenou znaleckého posudku, co to bylo?
Dvořák: Před měsícem byl návrh u této budovy za 4 miliony.
Větrovský: To jsem špatně pochopil, děkuji za vysvětlení.
Kareš: Město není zadlužené, mohlo by se našetřit na opravu. Druhá možnost je vstoupit do společného projektu s nějakým soukromníkem. Podnikli jste něco v tomto směru?
Vařeka: Váš návrh já osobně nepovažuji za rozumný. Jsou to sny, které se při střetu s realitou rozplývají.
Švenda: Například bývalá služebna policie v Hornických učňů je příkladem, kdy takovýto prodej může dopadnout i dobře.
Dvořák: Dům hrůzy je opravdu hrozný, ale pracuje se tam, i když velmi pomalu. Naštěstí tam už nikdo nežije. Ono se dá vymyslet mnoho alternativ, ale musíme reagovat rychle. Město aktuálně na rekonstrukci nemá. Je dobré, že někdo postupy hledá, ale musí být i reálný. Není vám líto těch lidí i v čem bydlí? Nikdo z kolegů v minulosti nenavrhl, jak reálně bydlení těch lidí vylepšit.
Kyselák: Myslím, že v minulém i dnešním zasedání zaznívají různé pohledy. Každý z nás si vybere ty nejzákladnější pohledy, jak to řešit. Naším největším nepřítelem je čas. Než by to prošlo tou administrativou, potřebovali bychom mnoho času. Když to srovnám s I. poliklinikou, tak se ptám, jak dlouho tady ještě chcete čekat, než bude nějaký malér. Jsem rád, že se navýšila cena a jsem pro prodej.
Kareš: Já pro rozpočet nehlasoval. Záměr prodeje jste už zřejmě měli rozmyšlený při tvorbě rozpočtu. To, že jsme jako opozice něco nenavrhli, je pro mě zoufalé. Pane Vařeko, já nebudu komentovat vaše výstupy a vy nekomentujte, jak vám moje vystoupení připadají. Také to nedělám.
Rotter: O rekonstrukci jsem také uvažoval, ale město na ní v tuto chvíli nemá. Při rozpočtu o tom nikdo neuvažoval. Možná bude rekonstrukce stát i víc. Úvěr bych určitě neodsouhlasil. Za peníze můžeme něco udělat pro více lidí.
Vařeka: Mě vaše názory také nezajímají, ale já vás nenutím, abyste se mými nápady zabýval. S paní Šlechtovou jsme jednali a přesně toto téma jsme rozebírali a dospěli k názoru, že to pro nás zřejmě nebude možné. Ale podařilo se nám získat 12,5 milionů na KODUS. To, co nás čeká, tak když začnu, tak je to radnice, opadává omítka, výtah pro tělesně postižené je naší povinností, budovy Rudných dolů je také ve špatném stavu. Co třeba Zámeček, tak je plánováno 80 milionů na rekonstrukci. Budova Městských lesů, tam také plánujeme sociální byty, to je dalších 15 milionů korun. Čekají nás i další investice do DPS, aquaparku, zimního stadionu, zelená páteř. Drkolnov, Křižáky, to všechno jsou desítky milionů. Divadlo, kam se desítky let pořádně neinvestovalo. To opravdu nemáme nic jiného na starosti než tuto ruinu? Chováme se jako kdybychom prodávali stříbro po babičce.
Kareš: Pokud se do těchto akcí pustíte, budu určitě rád. Všechny rekonstrukce, které zazněly, uvítám. V divadle nikdo nebydlí a jestli se k té rekonstrukci dostaneme po několika letech, tak to všichni přežijeme. Vždyť víte, co musíte podle zákona. Takováto přání si ale budete jako starosta muset poslouchat. Požadavky od zastupitelů budete muset respektovat v mezích zákona.
Vařeka: Odkazuji vás na přílohu č. 7, kde je rozebráno, co s těmi lidmi bude.
Dvořák: Nekladu si za cíl někoho přesvědčit, ale své myšlenky sděluji pro veřejnost, aby věděla, proč se takto rozhoduji. Použil se zde pojem "rychle opravit" ale to je nesmysl. Musí se všechno vyprojektovat a vysoutěžit, minimálně rok by se obyvatelé ničeho nedočkali. V rozpočtu byly plánované 3 miliony z prodeje. Pokud se bavíme, kam těch nemnoho peněz dát, tak tady nemluvíme o ničem jiném než je volba priorit.
Větrovský: Pane starosto, to s tím knězem byla krásná řeč.
Šedivý: Vůbec sem nechtěl mluvit, ale povídají se zde vědomé nepravdy. Jeho technická část a hlediště byly rekonstruovány v roce 2002. S fasádou je problém s tím rázem budovy. Hlavně se musím ohradit proti tomu, co řekl pan Dvořák. On řekl, aby se nestalo to, co se stalo, že peníze z prodeje se ztratily. To jsou nesmysly, nikam se neztratily, bylo tu tolik kontrol, že by na to určitě přišly. Byly použity na investice.
Dvořák: Nemluvil jsem o trestně právním jevu. Mluvil jsem o tom hospodářském tracení. Víte sám, kolik nemovitostí se rozprodalo a jak prudce klesal stav peněžní zásoby města.
Kyselák (T): Navrhuji ukončení debaty.
Šedivý: to, že klesala zásoba města, je úplně normální. Nemůžete říct, že by město bylo ve velkých problémech. Vy jste to řekl bez jakéhokoliv vysvětlení, v kontextu to znělo, že se to ukradlo. Právně špatného nebylo nic ani na poliklinice ani na pozemcích na Evropské.
Vařeka: Domnívám se, že jsem neřekl, že do divadla nebyly peníze dány. Pokud jsem to tak řekl, beru to zpět. Chtěl jsem říct, že bude třeba další velké peníze zainvestovat. Co se týče majetku města, tak hodnota pojišťovaného majetku klesla za 10 let od 2 miliardy.
Diskuze byla hlasováním ukončena.
Návrh na prodej byl 13 hlasy schválen.
25. 04. 2016 (17:18:07)