Bod č. 16. Návrh rozpočtu města Příbram na rok 2015
Dvořák: Rozpočet respektuje organizační schéma úřadu jak momentálně platí. Po reorganizaci budou provedeny rozpočtové změny. Nedošlo ke skoku, snažili jsme se navázat. Jediná oblast jsou dotace do sportu, které se zmenšují asi o jednu třetinu. Jiná čísla jsou nepravdivá. Nedochází ani ke změnám v sociálním odboru. Optické navýšení o 6 milionu korun spočívá v tom, že v roce 2014 tekly dotace přímo do rozpočtu pečovatelské služby. Dotace nyní potečou do příjmů a výdajů města. Na první pohled to vypadá, že se zvětšují výdaje, ale neni to tak. (Dvořák nyní prezentuje několik tabulek). Dalších peníze jsou povinné zvýšení mezd od 3,5 procenta. Dále se mediálně propírala kultura. Říkalo se, že sportu se ubere a kultuře přidá. Organizace jako divadlo, galerie a knihovna jsou organizace města a my jsme za ně zodpovědní. Na rozdíl od situace, kdy dáme příspěvky někomu jinému. A ty 3 miliony jsou opět jen optický klam. Je to dáno opět plynutím dotací a povinné navýšení mezd, které dohromady dělá přes 10 milionů korun v celém rozpočtu. Zůstatek peněz na účtu je poprvé za poslední roky v mínusu, je to mínus 3 a půl milionů. V roce 2010 jsme měli 119 milionů na účtech. Domnívám se, že se jednalo i akci, kdy se rozprodávaly nebytové prostory. žijeme z ruky do huby. Dále tu máme úvěr, který musíme splácet. Já se v prvé řadě cítím být zastupitelem a mám odpovědnost za město a ne za jiné organizace. Nepomáháme si rozprodejem majetku. Máme v rozpočtu pouze 500 tisíc za drobné prodeje pozemků. Uvažovali jsme o prodej chaty Granit, ale tuto myšlenku jsme opustili. (nyní je prezentován přehled podpory sportovních klubů za loňský rok). Co se týká sportu, máme rozpočtovány nějaké akce mimo tyto granty. Pokud dnes neschválíme rozpočet, prodloužíme trvání provizoria, nemůžeme skoro nic. Byl bych rád, kdyby každý zastupitel, který bude říkat, kde přidat, řekl i kde ubrat. S kolegou Karešem jsme vedli diskuze a velice si vážím návrhů Šance pro Příbram. Návrhy vidím jako správné a byl bych rád, kdybychom na tom spolupracovali. Návrhy jsou prakticky proveditelné až v příštím rozpočtu. Doufám, že zastupitelé, kteří mají střet zájmů se k němu přihlásí.
Větrovský: Než začnu reagovat, tak chci jako vždy vyzvat pana Volného, jestli jsem již nyní ve střetu zájmu, když se nehlasuje přímo o penězích pro 1. FK.
Volný: Nejsem doktor, ale inženýr. Můžete to prohlásit už nyní, hlasování vám nikdo nebrání.
Větrovský: Pracuji ve společnosti 1: FK Příbram a tímto považuji povinnost za splněnou a jdu pokračovat. Jsem rád, že sledujete můj Facebook, protože každý sledující je dobrý. Určitě jste viděl, že jsem články nepsal já. Sdílím, co mi přijde zajímavé. To, co kulhá, je hlavně ta tabulka, kterou jste prezentoval. V minulém roce se dělilo 25 milionů. Dělilo se 13 milionů z loterií, takže opravdu jde o půlku. to, že se z peněz z loterie vrátilo 40% zpátky do rozpočtu na opravdu sportovních zařízení. Nesrovnávejte roky 2010 a 2014, je potřeba si říct, že v roce 2010 to bylo naposled, co mohli společnosti dávat peníze z hazardu přímo klubům. Až rok poté se to začalo přerozdělovat přes město s doporučením, že peníze mají jít do sportu. byl bych ale rád, kdyby to bylo jenom 30%. Další bod je akciová společnost. Zval jsem vás a mohli jste přijít. Nabízel jsem vám i místo místopředsedy v radě. Oni mají na registračce a.s., protože to jsou stanovy fotbalové asociace. My bychom jinak byli rádi občanské sdružení, ale v první lize musíte být akciová společnost jinak nedostanete ligovou licenci. Hokej se z kategorie vyndal protože, hokej hraje krajský přebor a to neni úplně vrcholový sport. Za nás se hokejisté měli nejlíp, jak se měli. Pak by se do kategorie chtěl dostat i například Spartak. Na spoustu věcí, které jste zmínil, existuje logické vysvětlení. Mrzí mě, že se to všechno otočí.
Dvořák: Vnímá to z vaší strany velice pozitivně. Nebyl to ale váš Facebook, to vás zklamu. Co se týká hokeje, bral jsem to jako konstatování.
Vařeka: Já se to dočetl i na isport.cz. Píšete o tom, že přidáváme 3 miliony kultuře. Byl jste na předjednání, takže snad víte jak to je a je to podle mě trošku demagogické.
Větrovský: Říkal jsem, že sdílím to, co píše někdo jiný. Já nejsem redaktorem deníku Sport.
Rotter: Padl návrh na změnu od paní Humlové. Šlo o přesun 200 tisíc z podpory církvím do dětských sportovních organizací. Finanční výbor doporučuje rozpočet schválit. Pokud jsme 3 miliony v mínusu, tak je to strašná věc, pokud jsme 4 roky zpátky byly 120 milionů v plusu. Udělalo se spoustu oprav, ale já za investice považuji něco, co i vydělá peníze. Rád bych také rozdával, ale není z čeho.
Brožíková: Jen krátká otázka na pana Dvořáka. Navýšení mezd nás bude stát 10 milionů? Kolik financí přijde jako příspěvek na státní správu?
Dvořák: Je to asi 40 tisíc korun.
Cikler: Budu reagovat na ten úbytek na účtech. Ten trend je jednoznačně negativní. Pokud se neudělá nějaký zásadní zásah, tak se z toho jen tak nevyhrabeme. V březnu 2016 budeme nuceni splácet kontokorentní úvěr. Vím, že město si nechávalo zpracovávat rating od Moody. Vždy bylo uvedeno, že problémem je nízká likvidita. Nic se s tím dále nedělalo. Kontokorent jako takový je jen na to, aby překryl nějaké výkyvy. Myslím, že v této situaci budeme stát před tím vzít si nějaký střednědobý úvěr, který nám s tím pomůže. Město má velice malou zadluženost, ale i likviditu. Já bych se přimlouval, abychom 200 tisíc těm církvím nechali.
Švenda: Chtěl bych Petrovi Větrovskému poskytnout tabulku. Z hazardu se rozdělilo klubům jen 7,2 milionů. Takže ta částka byla 20 milionů.
Dvořák: Musíme se zamyslet nad tím, co s tím, když jsme v mínusu. Střednědobý úvěr je jedna z variant. 200 tisíc na církve - připomněl bych, že původně býval v rozpočtu milion. Vidíte ten trend. Peníze by byly investovány tak, aby se opravovaly nějaké památky, aby to bylo přínosné i pro tvář města.
Vařeka: Kontokorent nemá sloužit takto, ale město vyjednalo vynikající podmínky, takže je možné ho využívat i takto.
Větrovské. Pane Švendo, to já říkal. Vy nemluvíte o 30% částce z hazardu, která zůstala městu. Na předjednání rozpočtu jsem byl, ale mám prostě jiný názor. Mrzí mě, že to berete jako demagogii. Chtěl bych taky ukázat tabulku. Já vím, že kluby nemusí dostat ani korunu. Ale ti, co vedou ty kluby, to taky dělat nemusí. Některé to možná dělat přestanou a sport v Příbrami vymizí. Navrhuji navýšení dotací do sportu o 2,9 milionů. Peníze by byly z divadla, galerie, knihovny a kulturního grantu. Nejsem kulturní nadšenec, ale není to invektiva proti minulému roku. Jsou to částky z minulého roku a věřím, že zmírní trápení sportovních klubů.
Dvořák: My jsme mluvili o částkách, které šli cizím organizacím, tedy ne SZM a oprav tělocvičen. Tam je těch 20,5 a plánuje se 13,,5 milionů. Navrhujete vzít peníze třeba knihovně, divadlu - tam bych podotkl, že divadlo čerpalo 20,8 milionů, k tomu dostalo grant ve výši 1,3 milionů, navíc musíme zvýšit mzdy o půl milionu. Když to sečtete + 1,3 milionů + povinné navýšení mezd jste přesně na 22,6, není tam vůbec nic navíc. Nezapomínejte na mzdy. Uvědomme si, že jsme především zastupitelé města Příbram a máme se starat o jeho organizace.
Švenda: Asi jste se nedíval na přílohu č. 7. Knihovně navýšíme tolik, že to ani nepokryje povinné navýšení mezd. Ono například Svatohorská šalmaj, nebo příbramský Big band není přímo v rozpočtu, takže ta částka na granty je nyní vyšší. Zredukovali jsme mnoho věcí jako rozpočet na městské slavnosti a podobně. Ta redukce je významná.
Vařeka: Celkový součet našich úvěrů je 49 milionů. S odřenýma ušima jsme prošli riskem, když jsme prodlužovali kontokorent. My jedeme šusem z kopce dolu a brzdíme jenom rozprodáváním majetku. Současnou likviditu si dovolim přirovnat k nádražnímu kiosku. Takto nezodpovědné chování se neslučuje s vizí trvale udržitelného rozvoje. Na prosincovém zastupitelstvu jste také hlasovali proti zvýšení poplatku za svoz komunálního odpadu, nyní tam proděláváme 2,5 milionů korun. Na tento rok je rozepsána řada investičních akcí, které jsou rozjety a které nemůžeme odříct. Ona míra získávání dotací se zde trochu odráží v míře úspěšnosti politika. Já si to nemyslím.Děláme to, na co jsou dotace a ne to, co je potřeba. Jsme otroci toho, co bylo nasmlouváno. Nejsme schopni splnit ani náš volební slib, nemůžeme navýšit peněz do sociální sféry, prostě nejsou peníze. Město by mohlo být bohatým městem, ale to bychom nesměli mít politiky, kteří kvůli svému jepičímu politickému životu rozprodali například byty. Za sebe říkám, že bychom rádi podporovali sport, ale nemáme na to.
Humlová: Církve jsou nyní nejštědřeji dotované instituce v tomto státě. Již třetí rok čerpají peníze z nadhodnocených restitucí a ještě letos mají plně hrazené mzdy na kněží státem. Bylo by dobré, aby i církev investovala ze svého. Padlo tady, že máme nezaplacené dotační tituly. Kolik to dělá?
Dvořák: Co se týče církví, je to regulérní názor. Byla tady vůle, aby peníze šly ku prospěchu vzhledu města Příbrami. Co se týče dotací, je to kolem 20 milionů.
Vařeka: Dotace církvi byla ponížena na 1/5.
Šedivý: Mnoho věcí padlo. Jsem rád, že ten rozpočet děláte tak, jak jsme ho dělávali my. I když se částky trochu mění, ale to je na politické zodpovědnosti. Co mě mrzí je, že z města děláte, že je strašně chudý. Už to tady padlo. 20 milionů jsme nedostali hned z dotací. To, že nastal problém u ulice 28. října, to je právnický problém. Když se to sečte, tak město v červených číslech nebude. Vadí mi, že pan Cikler zpochybňuje rating města. Zrovna u firmy Moody by to bylo špatné. Co se týče té likvidity, měli jsme jedinečnou možnost získat dotace na potřebné věci. možná někdo řekne, že jsme nemuseli dělat náměstí, ale to bylo naše politické rozhodnutí, protože si myslíme, že si to zasloužily. TGM mělo nezpevněnou plochu a bořilo se to. Z mého pohledu to bylo dobře. Co se divadla týče, tam nikdo neví, jaké dotace dostane, to platí i u pečovatelské služby. Pan starosta tady napadl věci, které schválilo minulé vedení, ale město je krásné a prosperující. Nemyslím, že bychom měli chodit se žebráckou holí. Věřím panu Dvořákovi, že správně odhadl daňové příjmy a že s tímto rozpočtem, který si odhlasujete bude vše splněno a na konci roku uvidíme. Ukáže se i pevnost koalice, takže já se zdržím hlasování.
Dvořák: Mrzí mě, že nebudete hlasovat pro rozpočet. Měl jsem vás za radního, který byl zodpovědný. My rozhodně bohaté město nejsme. Máme slušně opravené silnice a zateplené budovy, ale zároveň musíme hlídat tu systémovou zdravost a to je ten dluh a nelikvidita města. Padlo tady, že nám doteče 20 milionů z dotací, což nepopírám. Chci pochválit, že staré úvěry byly velmi dobře udělané.
Vařeka: Ano, můj projev byl politický, ale ona to politika je. Největší investice do města šli v roce minulém, který byl rokem voleb. Dluhy ukazují na určitý trend a o to tady jde.
Kareš: Mám asi 50 poznámek, tak jsem zvědavý, jak tu budeme dlouho. Já se o věci zajímám a sděluji svůj názor. Vadí mi formulace o hlasování minulého zastupitelstva, já třeba nepodporoval rozprodeje majetku. Pro mě je nepřijatelná formulace "minulá léta byla špatná a my jsme převzali údaje z minulého rozpočtu" to přeci nejde. V některých kapitolách zůstalo všechno stejné. Byli jste zvolení v říjnu, je konec února a vy jste nestihli spoustu věcí. Co se týče církví, jsem proti přidělování, i proti 200 tisíc korunám. Připadá mi paradoxní, že říkáte řekněte nám náměty, proč jste neřekli, když jste začali dělat ten rozpočet?
Vařeka: Vy jste nevěděl, že se dělá rozpočet?
Kareš: My si pronajímáme toalety, je na to určeno asi 900 tisíc korun. Jeden záchod stojí asi 35 tisíc. Poplatky Dubnu, platíme 1,4 milionu. To vás nezaujalo? Ukládá se na našem katastru, Dubno má třetinu skládky, kam se neukládá a my se s nimi dělíme, protože oni se pak mají dělit pro nás? To mi nepřijde dobré. O reklamních plochách už hovořit nebudu, protože je to bezvýznamné. Pronájmy nebytových prostor - to jste nezkontrolovali alespoň nějaké nájmy a nevalorizovali je? Co například tento barák? Co s ním bude? Budete podnikat s touto budovou? Zakomponovali jste peníze z FOMu? Příspěvkové organizace mohou být soběstačnější díky kvalitnějším službám. Minulá koalice dostala spoustu prostředků. Těším se na seznam nových dotací, které začnete zařizovat vy.
Dvořák: Slízli jsme, že jsme nic moc nedělali, ale den má jenom 24 hodin a nevím, jestli bys během prosince a ledna dokázal zanalyzovat a prostudovat účetnictví a hospodaření příspěvkových organizací, tak já to nedokážu. Proto jsme vycházeli z minulých let a já se nedomnívám, že stará radnice dělala všechno špatně. Nemyslím, že by město mělo provozovat toi toiky. To není jen tak. Tu částku jsme seškrtali. U Dubna plácáš, Petře. Změnit smlouvy není jen tak. Jsou tam výpovědní lhůty. Sám si řekl, že si zastupitel nemůže dovolit hazard. Spoustu věcí nemůžeme promítnout dříve než do příštího rozpočtu. Co se týká smluv na nebytové prostory, budeme se tím zabývat. Město má spoustu volných prostor a jentak tu střelit, že navýšíme nájmy...to musí být s nějakou rozvahou. Nebylo to v mých možnostech.
Vařeka: Smlouva s Dirtechem je do půlky roku 2016. Nejblíže to můžeme vypovědět v půlce roku. Co se týče zákonu o skládkování. Nevidím důvod zpochybňovat smlouvu s Dubnem.
23. 02. 2015 (20:59:56)