Dnes jsou Dušičky, tradiční svátek zesnulých
2. listopadu 2023 (06:18)
foto: pribram.cz/Jakub Pečenka
Dušičky jsou vzpomínkou na zemřelé, kteří podle katolického pojetí nejsou ještě dokonale připraveni ke vstupu do nebe a jsou ve fázi takzvaného očišťování, které tato církev nazývá očistcem.
Lidé dnes budou vzpomínat na své blízké, kteří zemřeli. Druhý listopadový den se připomíná Památka zesnulých, lidově Dušičky. Věřící se obvykle scházejí na bohoslužbách za zemřelé, hroby se plní svíčkami, věnci a květinami.
Oslava Dušiček se odvíjí od svátku Všech svatých. Svátek Všech svatých se slaví ve dnech, kdy Keltové oslavovali konec roku, svátek Samhain, v noci z 31. října na 1. listopadu. Samhain byl Kelty vnímán také jako doba, kdy se stírá hranice mezi světem živých a mrtvých. Věřilo se, že se duše zesnulých v tento čas vracejí na zemský povrch, a živí mohou navštívit podsvětí. Může dojít k setkávání živých a mrtvých, světlem živí ukazují cestu mrtvým.
Dušičky jsou vzpomínkou na zemřelé, kteří podle katolického pojetí nejsou ještě dokonale připraveni ke vstupu do nebe a jsou ve fázi takzvaného očišťování, které tato církev nazývá očistcem. Veřejné slavení vzpomínky na všechny zemřelé zavedl benediktinský opat Odilo z francouzského kláštera Cluny po roce 998. Od 14. století zdomácnělo i v Římě. Zvyk slavit v ten den tři mše za zemřelé potvrdil v 18. století papež Benedikt XIV. Od roku 1915 to bylo rozšířeno na celou katolickou církev.
Bývá zvykem, že se na hřbitovech konají ve hřbitovních kaplích, kostelech či jen u hlavního hřbitovního kříže bohoslužby slova či mše svaté. Na Dušičky má také kněz povoleno, stejně tak jako při pohřbech a zádušních mších, nosit černé roucho (na hřbitovech většinou pluviál), ve kterém prochází spolu s věřícími hřbitov a kropí svěcenou vodou hroby.
Zatímco české Dušičky jsou spíše tichou vzpomínkou na ty, kteří zemřeli, v jiných zemích panuje v těchto dnech jiná atmosféra. V anglosaských zemích je oslava památky zesnulých spojena se svátkem Halloween. Halloweenské akce jsou v posledních letech oblíbené i v Česku, nejvíce se ujalo vyřezávání dýní, strašidelné převleky, dekorace nebo různé pochutiny. V Latinské Americe se na Den mrtvých (Día de Muertos) konají průvody barevných masek. V Mexiku je to nejoblíbenější a nejvýznamnější svátek, chápaný jako šťastné shledání mezi živými a mrtvými.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Tomáš Pečenka
Související
•Vegani dnes slaví svůj den
•Na Štědrý den letos Česká televize uvede Janákovu pohádku Klíč svatého Petra
•Vánoce se blíží, Příbram začíná zdobit ulice. Rozsvítí se ale až na advent