Dnes je Mezinárodní den rysů. Bude slavit i ten brdský?
11. června 2020 (08:26)
foto: pribram.cz
Na dnešní den připadá Mezinárodní den rysů, „slavit“ tedy bude i ten náš brdský. Organizace, věnující se ochraně této vzácné kočkovité šelmy u nás, pro veřejnost připravily celou řadu akcí.
Lze absolvovat exkurze za rysem právě do Brd, na Libín a do Novohradských hor, akci pro děti v Českém lese a na Šumavě, online přednášky Rysí příběhy a O životě rysů, online kvizy a soutěže, pouliční výstavu fotografií rysů v pražských Vršovicích a také českou premiéru slovinské dokumentární série Příběhy lovců. Tematický program letos trvá až do 11. července.
Rys ostrovid představuje naši největší kočkovitou šelmu. Nejen v Česku, ale také u našich západních nebo jižních sousedů je přísně chráněným druhem. Ochranu požívá na základě práva členských zemí i evropské legislativy.
„Našeho“ brdského rysa v dubnu zachytila například jedna z fotopastí, která je v Brdech nainstalována díky mezinárodnímu projektu 3Lynx. Snímky byly tehdy porovnány se stovkami dalších fotografií rysů z nejbližší oblasti jejich trvalého výskytu (Šumavy), ale zvíře se nepodařilo identifikovat, a tak dostalo kódové označení R721.
„Našeho“ brdského rysa v dubnu zachytila například jedna z fotopastí, která je v Brdech nainstalována díky mezinárodnímu projektu 3Lynx. Snímky byly tehdy porovnány se stovkami dalších fotografií rysů z nejbližší oblasti jejich trvalého výskytu (Šumavy), ale zvíře se nepodařilo identifikovat, a tak dostalo kódové označení R721.
Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky k životu rysů uvádí: „Rys ostrovid patří mezi skrytě žijící druhy, jejichž populační hustoty jsou nízké (na Šumavě asi jeden dospělý jedinec na 100 kilometrů čtverečních). Zároveň má veliké domovské okrsky čítající stovky čtverečních kilometrů. Během února a března přicházejí samice do říje a dospělí kocouři za nimi podnikají výpravy na vzdálenost desítek kilometrů. Začátkem jara se také osamostatňují koťata a hledají si vlastní domov.“ To byl pravděpodobně i případ jedince, zaznamenaného v Brdech.
„Zásadní překážkou na cestě rysů je fragmentovaná krajina a stále hustší a rychlejší doprava. Pokud už se rysům podaří do Brd dorazit, najdou tu dostatek potravní nabídky i klidových míst pro rozmnožování. Doufáme proto, že se mu v Brdech zalíbí a stane se jejich trvalou součástí,“ říká Bohumil Fišer z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, vedoucí Správy CHKO Brdy.
Podle ministerstva životního prostředí česko-bavorsko-rakouská rysí populace se pohybuje na rozmezí těchto tří států a obývá tak rozsáhlé území od Dunaje na jihu až po Brdy, Český les na severu a část Vysočiny. Pro svou nízkou početnost a izolovanost od ostatních rysích populací je považována za vysoce ohroženou. Rys je ale ohrožen i jinde, třeba v Alpách nebo v Dinárském krasu.
Mezinárodní den rysů byl vyhlášen před třemi lety celkem 11 organizacemi, které se zapojily do rozsáhlého evropského projektu 3Lynx, jenž financuje program Interreg Central Europe. „Cílem této akce je upozornit na problematiku ochrany rysa ostrovida v Evropě a zároveň lidi blíže seznámit s životem našim zrakům většinou skrytě žijící kočkovité šelmy. Všechny akce jsou proto zaměřeny na širokou veřejnost, část programu je také věnována dětem,“ vysvětluje koordinátorka projektu 3Lynx Simona Poláková z ministerstva životního prostředí. Do Mezinárodního dne rysů se letos zapojí minimálně sedm evropských zemí.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Magdalena Rezková