Dnes je Mezinárodní den Alzheimerovy choroby
21. září 2023 (06:15)
foto: ilustrační, Pixabay (Sabine van Erp)
Počet pacientů s nejčastějším druhem demence se v České republice odhaduje až na 200 tisíc, potvrzenou diagnózu má ale jen třetina.
Způsobuje nevratné změny v mozkových buňkách a úbytek mozkové hmoty, jejichž důsledky jsou ztráta paměti, potíže s vykonáváním běžných činností, problémy s řečí a časová a místní dezorientace. Alzheimerova choroba trápí stále více lidí a představuje velkou zátěž pro rodiny pacientů. Mezinárodní den této nemoci si připomínáme 21. září.
Jak informuje organizace Loono, počet pacientů v České republice je odhadován až na 200 tisíc, přičemž diagnózu má potvrzenu jen třetina. Přesná příčina vzniku choroby není známa, je možné ale definovat rizikové faktory. K těm patří věk, u lidí mladších 65 let je onemocnění vzácné. Nad 75 let postihuje přibližně 20 % lidí, u starších 85 let pak až 45 % osob. Mezi další faktory se řadí rodinná zátěž a pohlaví, kdy se častěji projevuje u žen. Jako přitěžující je zmiňováno také nízké vzdělání nebo úrazy hlavy.
Vedle u laické veřejnosti celkem známých symptomů Alzheimerovy choroby (uvádíme je níže) se mohou objevit neuropsychiatrické obtíže, tedy úzkosti, apatie, deprese, agresivita, halucinace nebo bludy. „Problematické je, že mohou být první příznaky Alzheimerovy choroby přikládány nadměrnému stresu, únavě nebo považovány za důsledek vyššího věku. Poruchy paměti by se však neměly nikdy brát na lehkou váhu a člověk by měl vždy vyhledat lékaře,” vysvětluje lékařka Kateřina Šédová, zakladatelka neziskové organizace Loono, jež se problematice věnuje v rámci kampaně Dobré nitro. Základní vyšetření provádí praktický lékař, který příp. rozhodne o návštěvě specialisty.
„U Alzheimerovy choroby je důležitá včasná diagnostika. Přestože nyní ještě neexistuje účinný lék, který by mohl tuto nemoc vyléčit, umíme její symptomy zmírnit a zpomalit její průběh. Naději přináší také lék, který je momentálně v závěrečné fázi testování. Tento přípravek by měl chránit před ztrátou mozkové tkáně a užívat by se měl preventivně například u lidí, kteří mají k Alzheimerově chorobě predispozice nebo se u nich objevily první příznaky,” dodává Kateřina Šédová.
Kromě prevence ve formě zdravého životního stylu přispívá ke snížení rizika demence mozková stimulace, např. tréninky paměti. V průběhu září a října nabízí ve spolupráci s Fit seniorem Příbram krátký test paměti organizace Dementia (od 20. září každou středu od 10.00 do 12.00 v klubovně Fit Senioru Příbram, možné je absolvování testu v domácím prostředí). V rámci problematiky se Dementia zabývá veřejnou osvětou, vzděláváním a poradenstvím. Poradnu Včera najdou zájemci ze Středočeského kraje rovněž v Příbrami, organizace zde iniciuje také setkávání pečujících osob. Objednání na test a další informace získáte na tel. čísle 775 292 884 nebo e-mailu poradna.pribram@dementia.cz.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Magdalena Rezková
Související
•Příběh na dvě knížky. Kateřina našla v Bedně víru, že může ovlivnit svůj život
•Středočeský kraj rozdělí 358 milionů Kč organizacím věnujícím se znevýhodněným
•Hospodaření středočeských krajských nemocnic loni skončilo v plusu