Deváťáci už vědí, jestli se dostali na střední školu
6. května 2023 (17:45)
foto: freepik.com
V uplynulém týdnu zveřejnily příbramské střední školy výsledky přijímacích zkoušek. Na maturitní obory se letos hlásil rekordní počet uchazečů, a tak mnohým studentům reálně hrozilo, že se nedostanou. Kolik studentů se hlásilo a dostalo na vybrané střední školy v Příbrami?
Školáci mohli podat dvě přihlášky. Počet žáků, kteří ukončují základní vzdělávání a hlásí se na střední školy se v posledních letech zvyšuje. Ke studiu maturitních oborů na středních školách, na víceletých gymnáziích a nástavbách se podle Cermatu přihlásilo 116.031 žáků, což je o zhruba 12 % více než loni. Odborníci proto očekávali v některých regionech a oborech problémy s kapacitou míst na SŠ.
Přijímací zkoušky představují jeden z nejvíce stresujících zážitků, který deváťáci prozatím ve svém školním životě mohli zažít. Vzhledem k tomu, že na dvou termínech zkoušek závisí příští čtyři roky jejich života, není žádným překvapením, že dle nedávno zveřejněného průzkumu mělo 81 % deváťáků z přijímacích zkoušek obavy.
Na klidu dětem a rodičům nepřidala ani letošní intenzivní mediální masáž, kdy prakticky neuplynulo dne, aby v televizi či v novinách někdo nepřipomínal, kolik se letos hlásí dětí a jak bude obzvlášť potřeba být připraven lépe než kdy dříve. Z toho ve velkém profitovaly různé soukromé vzdělávací instituce, které každoročně nabízejí přípravné kurzy. Zajímavou skutečností ovšem je, že například v Praze byl nárůst přihlášek na čtyřletá gymnázia pouhých 5 %, zatímco ve Zlínském kraji byl zaznamenán dokonce mírný pokles přihlášených v porovnání s loňským rokem.
Loni dosáhli uchazeči o obory středních odborných škol v testech průměrného skóre 55,4 % z českého jazyka a 45,2 % z matematiky. V rámci čtyřletých oborů vzdělání dosáhli nejlepších výsledků uchazeči hlásící se na čtyřletá gymnázia, kteří získali průměrné skóre 71,8 % bodů z českého jazyka a 63,8 % bodů z matematiky. Uchazeči hlásící se do oborů středních odborných učilišť získali z českého jazyka v průměru 45,0 %, z matematiky pak 35,7 %. Letošní statistiky ještě nebyly zveřejněny.
V Příbrami byl rovněž značný převis přihlášených uchazečů nad počtem volných míst. Například na Střední průmyslovou školu se přihlásilo 325 zájemců, ze kterých bylo přijato 174, tedy 53 %. Na ekonomické lyceum se hlásilo 77 uchazečů a přijato bylo 30, tj. 39 %. Na obor obchodní akademie bylo přihlášeno 133 žáků a přijato 60 z nich, tj. 45 %. Na Střední zdravotnickou školu se hlásilo celkem 192 žáků a přijato bylo 113, tj. 59 %. Nejlepší poměr přihlášených vs. přijatých byl paradoxně na příbramském gymnáziu, kde se ke zkouškám na čtyřleté studium přihlásilo 165 uchazečů a přijato bylo hned 117 z nich, tj. téměř 71 %.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Oldřich Kozák
Související
•Středočeský kraj uvolní 36 milionů korun na opravy ve školách
•Nepřizpůsobivé děti znepokojují nejen rodiče školáků. Násilí nebudeme tolerovat, říká starosta
•Nejen praxe v zahraničí, příbramská škola se spolu s partnery z Evropy zaměří i na digitální vzdělávání a zdravý životní styl