Dětem na trampolínách hrozí vážná zranění. Nenechávejte potomky skákat bez dozoru
6. srpna 2023 (15:34)
foto: pixabay
Fenomén posledních let využívají především děti, často nepohrdnou ani dospělí jedinci. V letních měsících se jejich uplatnění zvyšuje. K trampolínám by mělo být ovšem vzhledem k rizikům přistupováno se stejnou opatrností jako u bazénů.
Trampolíny mají jistě mnoho výhod. Zaručí pobyt na čerstvém vzduchu a tolik potřebný pohyb, který dokáže odlákat od chytrých telefonů. Skákání zlepšuje koordinaci, odbourává stres, dochází k protažení i posílení těla. Lékaři ovšem čím dál častěji upozorňují na hrozící nebezpečí. Sdílejí jednotlivé případy i své zkušenosti z ordinace. Přes veškerou osvětu ovšem lidé stále často zapomínají, že pohyb na trampolíně je především sport, ne pouze zábava. Ohrožené jsou logicky nejvíce děti. Bez dozoru nebo při nesprávném užívání jim hrozí velké nebezpečí. Je naprosto nevhodné přenášet odpovědnost na starší děti. Trampolíny by měly být brány vážně stejně jako bazény.
Univerzální a nejběžněji používané kulaté trampolíny pro venkovní použití jsou k vidění ve značné části zahrad rodinných domů. Restaurace je instalují do zahradních dětských koutků, jejich využití nabízejí kempy i ostatní ubytovací zařízení. Velikost těchto trampolín bývá v průměru kolem 4 metrů.
Přídavné sítě, zapínání i vycpávky počty zranění příliš nesnížují. K většině úrazů dochází přímo na samotné podložce. Nestabilní výztuž, na které se ztěžka drží rovnováha, umožňuje výskoky s obtížněji koordinovanými dopady. Váha dopadajícího těla se pak mnohonásobně zvětšuje. Zmíněné sítě a uzavření trampolíny vyvolává falešný pocit bezpečí i pro velmi malé děti! Pro ty je však pohyb na trampolíně naprosto nevhodný. Teprve když dítě dokáže stát na pevné podložce na jedné noze, poskakovat, chodit střídavě do schodů i ze schodů, udržet balanc, teprve poté by mělo přistoupit k trampolíně. Dále by děti neměly skákat ve stejnou chvíli s dalšími dětmi ani s dospělými. Při pohybu více osob na trampolíně se totiž zřetelně mění její vlastnosti a hrozí riziko hromadného pádu spojeného s úrazem.
Nejčastěji jsou v souvislosti s trampolínami ošetřovány zlomeniny předloktí, pažních, stehenních, holenních či hlezenních kostí. Výjimku netvoří otřesy mozku, vyražené zuby či vyvrknuté kotníky. Fatální bývají úrazy hlavy či páteře.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Tomáš Pečenka
Související
•Extrémním skokům v Hříměždicích vládl Švýcar Schafer, domácím mistrem je Kossúth
•Tomáš Wágner byl oceněn za nejvyšší počet gólů v minulé sezoně
•Přes léto je v aquaparku rušno, opravují se instalace i zázemí pro návštěvníky