Deštivé počasí opět nahrává růstu hub
24. srpna 2022 (08:15)
foto: pixabay
Po vydatných bouřkách se začínají objevovat hřibovité houby. Zatím je houbaři najdou na vlhkých místech, na hrázích rybníků a loukách. V lese by měly ale postupně také začít.
Rostou? Určitě je to jedna z nejčastějších otázek. Češi jsou národem houbařů a správná odpověď se nevyvažuje zlatem, ale košíkem hřibů. Odpověď na klíčovou otázku se rozhodl hledat i Český hydrometeorologický ústav, který na facebookovém profilu už druhým rokem pravidelně informuje o vhodnosti vláhových podmínek pro růst hub.
Vlhko a teplé počasí je ideální kombinace pro růst hub. Kde by jich mohlo být nejvíce, ukazuje mapa. „Mapa vychází ze srážek, které spadly za posledních třicet dní, přičemž nejvíc jsou zvýhodňovány srážky, které spadly nedávno,“ uvádějí meteorologové. „Momentálně jsou nejvhodnější podmínky pro růst hub ve středních a jižních Čechách a části Moravskoslezského a Pardubického kraje,“ dodali pracovníci Českého hydrometeorologického ústavu.
Podle posledních průzkumů jsou houby nejbohatším zdrojem rostlinných bílkovin – obsahují jich 31–40 %. Jsou také dobrým zdrojem železa, vápníku, draslíku, sodíku, fosforu a vitaminů B, C, D a K. Již dlouho se houby používají v tradiční medicíně. Díky kyselině listové se používají při léčbě anémie a poměr sodíku a draslíku je vhodný pro lidi s hypertenzí, diabetem a obezitou.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Tomáš Pečenka
Související
•Kvůli stavbě bezpečnostního přelivu na Orlické přehradě se snižuje hladina vody. Lidé spatří zatopené objekty z doby před výstavbou vodního díla
•Deště výrazně zmenšily rozsah půdního sucha
•Zasaď si „svůj“ strom. Vojenské lesy zapojují veřejnost do obnovy krajiny v Brdech