Denně v ČR přibývá kolem 3000 seniorů nakažených covidem-19
8. ledna 2021 (11:48)
foto: ribram.cz
Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislava Duška se nakazili pravděpodobně kolem Vánoc.
Denně v ČR přibývá kolem 3000 seniorů starších 65 let nakažených covidem-19. Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislava Duška se nakazili pravděpodobně kolem Vánoc. Zlepšení očekává po 10. lednu, kdy by se měla začít projevovat přísnější protiepidemická opatření přijatá 27. ledna. V nemocnicích se situace stabilizuje nejdříve 15. ledna, řekl na dnešní tiskové konferenci ministerstva zdravotnictví. Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) se neuvažuje o zmírnění protiepidemických opatření.
"Zátěž nemocnic je nesmírná. Nelze proto v současných dnech uvažovat o uvolňování opatření," řekl ministr. Protiepidemická opatření v současné době odpovídají většinou nejpřísnějšímu pátému stupni protiepidemického systému PES. Zavřené jsou obchody kromě nezbytných, hotely či restaurace, lidé se nesmí setkávat ve více než dvou mimo rodinu a platí noční zákaz vycházení od 21:00 večer. Povolené jsou i přes den jen nezbytné cesty, například do práce, na nákup, k lékaři nebo do přírody.
Ve středu a ve čtvrtek bylo nových případů nahlášeno přes 17.000, což bylo nejvíc od začátku epidemie. "Není tak úplně důležité, kolik je denně diagnostikováno, ale kolik z nich jsou potenciálně zranitelní senioři," uvedl Dušek.
Lidé nad 65 let mají podle něj riziko až 32 procent, že budou mít při nákaze relativně těžký průběh a budou potřebovat hospitalizaci, třetina z nich dokonce intenzivní péči. U lidí nad 75 let je riziko vážného stavu s covidem-19 až 45 procent.
Lidé nad 65 let mají podle něj riziko až 32 procent, že budou mít při nákaze relativně těžký průběh a budou potřebovat hospitalizaci, třetina z nich dokonce intenzivní péči. U lidí nad 75 let je riziko vážného stavu s covidem-19 až 45 procent.
"Po 8. lednu možná a po 10. ledna zcela jistě by se měl začít projevovat efekt poklesu virové nálože v populaci. V nemocnicích bude brzdná dráha poněkud delší, aspoň ke stabilizaci dojde asi až po 15. lednu," dodal šéf zdravotnických statistiků. K dnešnímu dni je v nemocnicích 7300 hospitalizovaných, denně přibývá 150 až 200. Na jednotkách intenzivní péče je přes 1100 lidí.
Testů na nákazu novým typem koronaviru je denně podle Duška kolem 60.000 až 70.000. Zhruba polovina připadá na dobrovolné antigenní testování veřejnosti nebo pokračující testy v sociálních službách nebo mezi profesionálními sportovci. Antigenní test většinou podstupují lidé bez příznaků, proto podle Duška významně přispívají ke snížení virové nálože v populaci. Zachycují zhruba pětinu nových případů. Na PCR testy posílají lidi s podezřením na covid-19 praktičtí lékaři, když mají příznaky, nebo hygienici, když byli v kontaktu s někým nakaženým, takže pozitivita těchto testů překračuje i 40 procent.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: ČTK
pribram.cz
pribram.cz
autor: Jakub Pečenka