Data ze sčítání pomohou také zdravotníkům a hasičům
29. března 2021 (08:43)
foto: pribram.cz, ČSÚ
Sčítání 2021 začalo v sobotu 27. března. Sesbírané informace využijí například složky integrovaného záchranného systému.
Sčítání lidu, domů a bytů odstartovalo v on-line prostředí před pár dny. Problémy s přetížením sítě posunuly termín, do kdy je možné vyplnit povinné údaje elektronicky, o více než měsíc na 11. května. Vyhodnocení sebraných dat by pak mohlo najít uplatnění pro všechny skupiny obyvatel – od dětí po seniory, od zaměstnanců po podnikatele.
Informace, které lidé poskytují, vypovídají například o tom, jakým způsobem dojíždějí do zaměstnání a do škol či jak bydlí. Podstatné je, že údaje zohledňují místo obvyklého pobytu. Od počtu lidí, kteří v lokalitě skutečně žijí, se tak mohou odvíjet zásadní potřeby například v oblasti zdravotní péče a nastavení integrovaného záchranného systému.
Pro záchranáře jsou nezbytná přesná data kvůli určení koeficientu nebezpečí, strategie zásahu i rozmístění výjezdových základen a stanic. Mapu základen zdravotnické záchranné služby podmiňuje nejen množství obyvatel žijících na daném místě. „Počet výjezdových základen a jejich rozmístění jsou závislé na demografických, topografických a rizikových parametrech jednotlivých lokalit a zohledňují i poskytnutí zdravotnické záchranné služby na území sousedících krajů,“ sdělil k problematice Marek Slabý, prezident Asociace zdravotnických záchranných služeb ČR.
Sesbírané informace využijí pro svoji práci také hasiči. Díky sčítání budou vědět, kolik je v domech bytů a pater, z jakého materiálu jsou domy postaveny, z čeho jsou nosné zdi a na jaké přípojky jsou připojeny. Podle dat je každému území přiřazen určitý stupeň nebezpečí. Záleží, zda se na místě nachází strategické nebo hodnotné objekty, leží v záplavovém území nebo velké rekreační oblasti.
„Údaje ze sčítání jsou zcela unikátní a jedinečné i proto, že zobrazují stav společnosti k určitému datu, v tomto případě k rozhodnému okamžiku o půlnoci z 26. na 27. března. Jejich hodnota mimo jiné spočívá v tom, že jdou až do úrovně obcí a jejich částí. Je to tedy nejkomplexnější a nejpodrobnější zdroj dat za posledních deset let,“ uvedl již dříve předseda Českého statistického úřadu Marek Rojíček.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
ČSÚ
ČSÚ
autor: Magdalena Rezková