Další lidé z Dobříše, Hájů a Staré Huti začnou na jaře s kompostováním
28. ledna 2021 (07:04)
foto: pribram.cz
Nové nádoby na biologicky rozložitelný odpad z kuchyně a ze zahrad dostanou stovky domácností.
Dotace na poskytnutí kompostérů, které ministerstvo životního prostředí schválilo v loňském roce, nabývá reálných obrysů také na Příbramsku. S předáváním kompostérů zájemcům počítají samosprávy na jaře letošního roku.
„Kompostéry propůjčíme občanům obce, kteří o ně projevili zájem v předešlé anketě,“ říká starosta obce Háje David Lukšan. K lidem se dostane 79 kompostérů o objemu 1050 litrů, 18 kompostérů o objemu 800 litrů a dva kompostéry o objemu 675 litrů. Z celkových výdajů projektu 693 000 korun přispěje Evropské unie částkou 589 000 korun.
„Pro naši obec jsme žádali o dotaci na 245 kompostérů, přičemž byla žádost podávána za tři obce současně v celkovém objemu 483 kusů,“ vysvětluje místostarostka obce Stará Huť Marie Guillenová. K občanům Staré Hutě zamíří v jarních měsících kompostéry o objemu přibližně 1100 litrů. Přesný typ bude znám až po vyhodnocení výběrového řízení.
V listopadu 2020 se k úspěšným žadatelům o dotaci pro pořízení domácích kompostérů zařadila také Dobříš. Na nákladech ve výši 2 433 000 korun se město Dobříš účastní sumou 365 000 korun. Zbývajících 2 068 000 korun pokryje podpora z evropských fondů.
Zájem o kompostéry město zjišťovalo již v roce 2016. Z Dobříše se přihlásilo 416 domácností, 29 kompostérů přijmou lidé z obce Čím a 51 kompostérů bude vychystáno do Chotilska. Kompostéry o objemu 1050 litrů zůstanou ve vlastnictví města Dobříše a po uplynutí pěti let přecházejí do vlastnictví jednotlivých občanů. Předání domácích kompostérů je plánováno na březen a duben.
Dobříš také informuje, co vše lze do nádob umístit: „Jedná se o konkrétně vymezené biologicky rozložitelné odpady z domácností a zahrad, jako jsou zbytky pečiva, kávové a čajové zbytky, jádřince, pecky z ovoce, zbytky ovoce a zeleniny, slupky z brambor, okurek a citrusových plodů, skořápky z vajíček a ořechů, podestýlka domácích zvířat, chlupy, vlasy, posekaná tráva, listí, větvičky, plevele, zbytky rostlin, třísky, piliny, hobliny, kůra, seno, sláma, drny, popel ze dřeva, trus býložravých hospodářských zvířat a peří.“
Město Dobříš pořídilo v loňském roce rovněž pět biokontejnerů k bytovým domům. „Budeme pokračovat v rozšiřování míst, kam půjde veřejně odkládat kuchyňský biologicky rozložitelný odpad,“ upřesňuje místostarostka Dobříše Dagmar Mášová s tím, že tyto biokontejnery nejsou hrazeny z dotací.
Výzvu na pořízení kompostérů z Operačního programu Životní prostředí dříve využilo také město Příbram. V roce 2018 předalo kompostéry do 828 domácností.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Magdalena Rezková