Chraňte se v létě před rizikem salmonely: deset jednoduchých a užitečných rad
8. července 2017 (07:52)
„V loňském roce onemocnělo salmonelou jen ve Středočeském kraji 1 729 lidí, rozšířená jsou také ostatní průjmová onemocnění, kterých jsme loni zaznamenali kolem pěti tisíc. V létě se toto riziko zvyšuje, proto je v tomto období třeba dodržovat základní zásady osobní hygieny, tedy především mýt si důkladně ruce, dále omezit konzumaci rizikových potravin, jakými jsou například majonézové saláty nebo měkké uzeniny a dbát na důkladné tepelné zpracování potravin. Ovoce a zeleninu konzumujte až po důkladném umytí pitnou vodou, k přípravě pokrmů, k pití a k vaření používejte pouze pitnou vodu, a do již hotových pokrmů nepřidávejte syrová vejce,“ radí ředitelka Krajské hygienické stanice Středočeského kraje Jarmila Rážová.
Zdravotním potížím spojeným s konzumací pokrmů v letním období lze předcházet dodržováním následujících pravidel:
Zdravotním potížím spojeným s konzumací pokrmů v letním období lze předcházet dodržováním následujících pravidel:
- Správný výběr potravin – vybírejte při nákupech takové potraviny, u nichž je předpoklad, že jsou zdravotně nezávadné. Nekupujte potraviny s prošlou zárukou, ovoce a zeleninu před konzumací důkladně umyjte pitnou vodou, omezte konzumaci rizikových potravin (majonézové saláty, měkké uzeniny apod.).
- Dostatečná tepelná úprava – potraviny a pokrmy dostatečně uvařte a propečte. Teplota ve všech částech pokrmu by měla dosáhnout 70 °C po dobu nejméně 10 minut, maso musí být propečené až ke kosti. Pozor při grilování kuřat, kdy se často stává, že u kosti je ještě krvavé. Nepoužívejte syrová vejce do pokrmů, které se již dále tepelně neupravují nebo do pokrmů připravených za studena.
- Konzumace tepelně upravených jídel ihned po jejich dohotovení – nejlépe je konzumovat pokrmy ihned po jejich dohotovení. Pokud pokrm chladne při pokojové teplotě, mikroby, které eventuálně vaření přežily, se začnou množit.
- Hotové pokrmy uchovávat buď v teplém stavu nad 60°C nebo v chladničce při teplotě nižší než 10 °C.
- Již jednou uvařené potraviny před opětovnou konzumací důkladně ohřát – důkladný ohřev znamená, že ve všech částech pokrmu by měla být dosažena teplota 70 °C.
- Zabránit styku mezi syrovými a již uvařenými potravinami – bezpečně uvařené potraviny mohou být mikrobiálně znečištěny při kontaktu se syrovými potravinami. Může se tak stát např. při použití stejného náčiní např. na syrové maso a potom na úpravu hotového pokrmu, krájení knedlíků, zeleniny apod.
- Opakované mytí rukou – je to jedno z nejdůležitějších pravidel. Ruce si myjte vždy před zpracováním potravin, při každém přerušení činnosti, při změně druhu práce (např. při přechodu od práce se syrovým masem, vejci na práci s již tepelně hotovými pokrmy). Zejména si myjte ruce po použití WC a před jídlem.
- Udržovat kuchyňské nádobí v bezvadné čistotě – kuchyňské náčiní a nádobí udržujete v čistotě, po každém použití ho důkladně umyjte. Pravidelně měňte utěrky a mycí houby na nádobí.
- Ochrana potravin před hmyzem, hlodavci a jinými zvířaty – uchovávejte potraviny v uzavřených obalech. Zvířata (hlodavci, ptáci) i mouchy mohou přenášet mikroby a znečistit volně přístupné potraviny.
- Používat k přípravě potravin pitnou vodu – používejte pitnou vodu k pití, vaření i k umývání nádobí a k osobní hygieně.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: khsstc
autor: TP