Chovatel: Zřídit 300 metrovou voliéru pro deset hus je neekonomické. Divoké kachně roušku nenasadíte
Nejčtenější
30. září 2021 (13:48)
foto: Státní veterinární správa/ilustr
Portál pribram.cz oslovil muže, v jehož chovu byla prokázána nákaza ptačí chřipkou. Chovatel přiblížil celý sled událostí.
V ohnisku ptačí chřipky v Trhových Dušníkách na Příbramsku byl prokázán nebezpečný podtyp viru označovaný jako H5N1, který je potenciálně přenosný na člověka. Nákaza tímto virem se tak v Česku potvrdila po více než 14 letech. Lidem, kteří byli v přímém kontaktu s nakaženými zvířaty, byl nařízen lékařský dohled. Do karantény jít nemusejí, protože nebyl zaznamenán případ přenosu z člověka na člověka. Portál pribram.cz oslovil muže, v jehož chovu byla nákaza prokázána, aby přiblížil celý sled událostí.
Každý chovatel měl a nebo má někdy úhyny drůbeže. Ten, který tvrdí, že nikoliv, tak podle chovatele lže. „Pokud zemřou mláďata, je to běžnější, než když uhyne dospělý a zdravý samec. A to se nám stalo v neděli ráno, když jsme nalezli mrtvého housera,“ řekl pribram.cz.
Nejdříve měl podezření, že se jedná o vyřizování dominance v hejnu, ale houser neměl na sobě viditelné poranění. Následně uhynula i další husa. „Ihned jsme telefonicky kontaktovali veterináře, kdy během hovoru uhynula další z hus. Pak následoval rychlý sled událostí. Ačkoliv bylo pondělí a následoval státní svátek, šetření se rozběhlo na plné obrátky. Už v neděli večer jsme udělali doporučující opatření, jako například oddělení druhů zvířat, uzavření do vlastních výběhů, atd,“ uvedl.
V pondělí ráno se na místo dostavili krajští veterináři, dle předchozího doporučení chovatel mrtvá zvířata zabalil do igelitu a uložil do chladu. „Během šetření veterinář viděl na vlastní oči úhyn jedné z kachen. Ještě před odjezdem s mrtvými zvířaty do laboratoře provedl u ostatní drůbeže výtěry ze zobáků,“ uvedl s tím, že se ještě ten den ve večerních hodinách dozvěděl výsledky rozborů, které potvrdily výskyt ptačí chřipky.
Chovatel již od neděle prováděl dezinfekce hnízdišť, kurníků, ale i ostatních prostor. Následně objednal specializovanou firmu, která v nejbližších dnech provede dezinfekci celého hospodářství.
V úterý ráno přijel veterinář, který zbývajících asi třicet kusů usmrtil a pak je nechal odvézt kafilerním vozem k likvidaci.
V úterý ráno přijel veterinář, který zbývajících asi třicet kusů usmrtil a pak je nechal odvézt kafilerním vozem k likvidaci.
Ve středu se chovatel dozvěděl, že se jednalo o subtyp ptačí chřipky H5N1, který na rozdíl od H5N8 může být potenciálně přenosný na člověka. „Primárně já ani členové mé rodiny na sobě žádné příznaky onemocnění nepociťujeme. Každý chovatel by měl vědět, že když dojde k podezřelému úhynu zvířete, nikdy by na se něj nemělo sahat bez rukavic, což jsem samozřejmě dodržel i já," uvedl.
Chovatel je nyní bez drůbeže, ale neví, zda bude chtít chov obnovit. „Především vodní drůbež nám po celou dobu prospívala. Měla asi stometrovou vodní plochu, velké travní prostranství i několik hnízdišť. Nyní však nevím, zda vzhledem k chystaným opatřením, jako například povinnost zřídit třistametrovou voliéru pro deset hus, bude ekonomické. Stejně, pokud zavedeme všechna možná opatření, nikdy nezamezíme tomu, aby nad sítí neproletěla divoká kachna, která se tam vykálí. Je to jako u každé jiné nemoci, která se šíří mezi lidmi. Bohužel ale divoké kachně roušku nenasadíte,“ dodal.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Tomáš Pečenka