Česko slaví svátek svatého Václava. Podle legend pečoval o chudé a založil v zemi tradici pěstování vína
28. září 2023 (07:19)
foto: pribram.cz/Jakub Pečenka
V kalendáři na svátek Václava připadá Den české státnosti. Proč se vůbec slaví a jaké tradice jsou s ním spojené?
Historie bývá často sporná, to se týká i poznatků o životě sv. Václava. Rozdílnost faktů se projevila také v roce 2000, kdy se na politické půdě řešilo, zda uzákonit Den České státnosti právě na svátek sv. Václava. Politikům vadil například fakt, že je s tímto dnem spojována vražda, jedná se o církevní svátek nebo dokonce je Václavu přisuzována nálepka středověkého kolaboranta. Velká část veřejnosti se ale shoduje, že je kníže Václav velmi významnou osobností českých dějin a symbolem národní hrdosti. Oficiálně od roku 2000 celá Česká republika slaví na svátek svatého Václava Den české státnosti.
Na počátku 10. století se knížeti Vratislavovi a Drahomíře narodil syn. Stěžejní osobou v jeho výchově sehrála babička Ludmila, která mu předala křesťanskou víru a naučila ho číst a psát. Své vzdělání prohluboval na hradišti Budeč a patřil k velmi vzdělaným učencům. Po smrti otce se Václav ujal panovnictví (byl však velmi mladý a o vládu se starala zpočátku převážně jeho matka společně s Ludmilou). Historie říká, že byl Václav vzorem křesťanského panovníka a velmi tak rozvinul víru v zemi. Podporoval duchovní, kněží a zakládal kostely.
Václav byl prý osvětovým, vlídným a morálním panovníkem, který si však i uměl prosadit své. Svá území Václav chránil i za pomoci císaře Svaté říše římské Jindřicha Ptáčníka. Tomu platil daň za mír (tzv. tribut pacis), která se rovnala pěti stům hřiven stříbra a sto dvaceti volům. To se však velmi nelíbilo mladšímu bratrovi Boleslavovi.
Kníže Václav byl podle historiků údajně zavražděn svým bratrem a jeho družinou 28. září ve Staré Boleslavi (historici se však neshodují na roce, říká se, že buď 929, nebo pravděpodobněji 935). Boleslav svého bratra zřejmě zabil z mocenských důvodů, kvůli odlišným názorům na Václavovu politiku či přílišnou christianizaci země. Václavovy ostatky byly převezeny a uloženy v rotundě sv. Víta.
Kult příkladného panovníka Václava, který bdí nad českým státem, se rozšířil v následujících staletích po celé zemi. K svatořečení došlo začátkem 11. století. Velký význam kultu přiložil i Karel IV., který nechal vytvořit korunovační klenoty se svatováclavskou korunou a vysvětil kapli na počest českému patronovi v chrámu svatého Víta na Pražském hradě, kde jsou dodnes klenoty uloženy. Kult sv. Václava posloužil v době národního obrození jako symbol české státnosti.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Tomáš Pečenka
Související
•S opravou soch a balustrády na Svaté Hoře pomůže Říjnový koláč
•„Učiněný Tibet,“ prohlásil po zdolání Svatohorských schodů Jaroslav Vrchlický
•Rada Evropy kritizuje ČR za diskriminaci Romů, ale chválí za památník v Letech