Česká družice na oběžné dráze oběhla Zemi za rok 5800krát
13. ledna 2023 (10:07)
foto: Výzkumný a zkušební letecký ústav
Družici před rokem vynesla na oběžnou dráhu raketa Falcon 9 společnosti Space X. Od té doby satelit pořídil barevné i černobílé snímky z několika světadílů, naposledy například fotografie Prahy, Orlíku, pohraničí ČR, Slovenska, Rakouska nebo snímek Alp.
Česká družice VZLUSAT-2, která je jedinou v tuzemsku postavenou družicí schopnou pořídit fotografie planety Země s vysokým rozlišením, je rok na oběžné dráze. Za tu dobu oběhla planetu zhruba 5800krát a pořídila snímky z několika světadílů. ČTK o tom informoval Výzkumný a zkušební letecký ústav (VZLÚ), který se na jejím vývoji podílel. Ve vesmíru je pět a půl roku také satelit VZLUSAT-1.
Družici před rokem vynesla na oběžnou dráhu raketa Falcon 9 společnosti Space X. Od té doby satelit pořídil barevné i černobílé snímky z několika světadílů, naposledy například fotografie Prahy, Orlíku, pohraničí ČR, Slovenska, Rakouska nebo snímek Alp. Podle VZLÚ je družice i po roce plně pod kontrolou a dokáže vyfotografovat jakoukoliv část Země.
VZLUSAT-2 je mimo jiné vybavena systémem orientace a stabilizace pro aktivní otočení. Systém je založený na reakčních kolech a mnoha senzorech. "Účelem mise bylo právě tento systém vyvíjený již na předchozí družici VZLUSAT-1 ověřit ve vesmíru. Nakonec to trvalo několik měsíců, byla nutná spolupráce celého týmu a několik úprav parametrů softwaru, abychom nakonec byli schopni družici řízeně natáčet. Nyní tak můžeme udělat snímek jakýmkoliv směrem. V tomto případě pak dosáhneme vysokého rozlišení s velikostí pixelu cca 40 metrů,” vysvětlil Vladimír Dániel, který se jako vědec podílel na vývoji družice VZLUSAT-2 i její předchůdkyně VZLUSAT-1.
Samotné pořizování snímků konkrétního místa na Zemi se podle něj ukázalo jako velice komplikované, protože družice se při obletech kolem Země kolíbá nebo rotuje kolem své osy. "To je způsobeno zbytkovým nebo generovaným magnetickým polem na palubě družice," dodal Dániel.
Družice VZLUSAT-2 patří se svými čtyřmi kilogramy do kategorie nanodružic. Její životnost je původně plánována na dva roky. Tým odborníků, který ji vyvíjel, však podle ústavu věří, že bude delší. Projekt navazuje na vyslání satelitu VZLUSAT-1 na oběžnou dráhu. Ten je ve vesmíru pět a půl roku, ačkoliv jeho původní životnost byla odhadována na jeden rok. První nanodružice shromáždila data pro výzkum zemské radiace a ověřila vlastnosti nových českých kompozitů pro kosmické použití. Oba satelity jsou výsledkem spolupráce českých výzkumných pracovišť s průmyslem.
"Výzkumný a zkušební letecký ústav má v současné době na oběžné dráze dvě družice a zvládá technologie potřebné k jejich postavení. Máme ale další plány. Chceme vytvořit konstelaci čtyř družic, a směřujeme tak do elitní skupiny států v tomto oboru. Současně počítáme s tím, že ani konstelace čtyř družic pro nás nebude konečnou, a že budeme pokračovat dál,“ řekl generální ředitel VZLÚ Josef Kašpar.
Svou první telekomunikační družici vyslalo někdejší Československo do vesmíru na podzim 1978. Jmenovala se Magion. Po ní následovaly do roku 1996 další čtyři satelity. V červnu 2003 byla vypuštěna družice Mimosa, což ale skončilo neúspěšně.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Tomáš Pečenka
Související
•Výstup na brdský vrchol Praha pomůže potřebným
•Jak bude o víkendu? Meteorologové očekávají zataženo s přeháňkami, teploty zůstanou nad nulou
•Leden a únor nabídnou vhodné podmínky pro pozorování jasné komety