Černá můra včelařů je tady: Na Příbramsku byl zaznamenán výskyt včelího moru
Nepřehlédněte
19. dubna 2020 (17:20)
foto: pribram.cz, Středočeský kraj
Nejen lidé, ale i včely mají své nákazy. Tentokrát se objevil mor, který zabíjí ještě zavíčkované plody včel.
Krajská veterinární správa Státní veterinární správy pro Středočeský kraj vyhlásila mimořádná veterinární opatření k zamezení šíření nákazy včel. Ohnisky nebezpečného moru včelího plodu byla vymezena stanoviště chovu včel na katastrálním území Dražetice II a Slovanská Lhota v okrese Příbram.
Nejen lidé, ale i včely mají své nákazy. Tentokrát se objevil mor, který zabíjí ještě zavíčkované plody včel. Bylo nutné vymezit ochranná pásma kolem ohniska nákazy, s přihlédnutím k epizootologickým, zeměpisným, biologickým a ekologickým podmínkám. Prvním příznakem je mezerovitý plod, dalším typickým příznakem jsou tmavá, propadlá a občas děravá víčka v plástvi. Uhynulá včelí larva se mění na tmavohnědou lepkavou kašovitou hmotu, která se táhne a typicky zapáchá. Po vyschnutí uhynulé larvy vznikne příškvar, který je pevně přilepený na spodní stěně buňky. Včely dělnice nakaženou buňku poznají a vyčistí, ale nakazí se při tom samy bacilem moru. Sice neonemocní, ale přenesou nákazu na další zdravé larvy. Buňky plástve zůstávají také zdrojem bacilů. Postupně se rodí méně mladušek, včelstvo slábne, až uhyne. Jejich zásoby naleznou a vyberou okolní včelstva a tím dochází k nakažení morem dalších a dalších včelstev.
Toto onemocnění je velmi lehce přenosné, proto musela Státní veterinární správa vyhlásit pro všechny chovatele včel se stanovištěm včel nacházejícím se ve vymezeném ochranném pásmu v katastrálním území Dražetice II a Slovanská Lhota příslušná opatření. Důkladně prohlédnout všechna včelstva i kromě toho vymezení ohniska a ochranného pásma, v němž nařídí prohlídku všech včelstev pověřeným pracovníkem Státní veterinární správy. Ten podle zjištění nařídí uzávěru ohniska a ochranného pásma, to znamená zákaz veškerých přesunů včelstev až do odvolání, dále likvidaci nakaženého včelstva. I když je to kruté, musí se spálit celý úl včetně usmrcených včel a dalšího obsahu - veškeré nářadí a pomůcky, které přišly do styku s napadeným včelstvem a jsou z hořlavého materiálu, dezinfikovat vše nehořlavé a ozdravit pomocí dezinfekce plochu před včelínem i na včelnici.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
Středočeský kraj
Středočeský kraj
autor: Tomáš Pečenka