Centrum pro oběti domácího násilí proFem v Příbrami funguje 13 let, vloni tu pomoc hledaly desítky lidí
30. března 2024 (08:50)
foto: ilustrační, Pixabay – Ulrike Mai
Na organizaci se mohou bezplatně obrátit jak ženy, tak muži od šestnácti let, kteří ve svém životě prožili nebo prožívají domácí či sexuální násilí.
Otevřeně se o něm hovoří, a to nejen v souvislosti se ženami, ale obecně těmi zranitelnějšími v rodinách. Přesto je v naší společnosti téma domácího násilí stále částečně tabu, o problému oběti často mlčí. Pomoc pro mladé lidi a dospělé, kteří se doma necítí bezpečně nebo již zažívají otevřenou formu nátlaku včetně sexuálního, je nablízku i v Příbrami.
„V minulém roce se na nás obrátilo 45 klientek a klientů, kterým jsme se v součtu věnovali 242 hodin. Jsme tu pro všechny, kteří se cítí být ohroženi domácím nebo sexuálním násilím. Jsme tu i pro ty, kdo si nejsou jisti tím, co se doma děje a chtějí zjistit, co pro sebe mohou udělat. Jak je možné z násilného vztahu odejít, naplánovat další kroky a jak ošetřit svoje bezpečí a ochranu,“ říká Pavlína Mádlová, vedoucí Intervenčního centra proFem, jejíž pobočka v Příbrami je otevřena již třináct let.
Kromě sociálního poradenství a psychické podpory poskytuje centrum právní poradenství, příp. advokátní zastupování nebo možnost individuální psychoterapie. Po dohodě s klientkou nebo klientem spolupracuje především s policií a Orgánem sociálně-právní ochrany dětí. V kontaktu je také s dalšími institucemi, které se mohou při práci s klienty setkat s tématem domácího nebo sexuálního násilí. „Interdisciplinární spolupráce je důležitá pro nastavení odborné, citlivé a komplexní pomoci obětem,“ vysvětluje vedoucí.
Na organizaci se mohou bezplatně obrátit jak ženy, tak muži od šestnácti let, kteří ve svém životě prožili nebo prožívají domácí či sexuální násilí. „Jsme k dispozici i pro jejich blízké, kteří pro ně hledají pomoc. S kým v proFem ale nepracujeme jsou násilné osoby, a to z důvodu zajištění plného bezpečí obětí, které se na nás obrací,“ zdůrazňuje Pavlína Mádlová.
Centrála proFem sídlí v Praze, ve Středočeském kraji fungují další pobočky v Berouně a Benešově. Do jiných lokalit se proFem neplánuje dále rozšiřovat. Aktuální kapacity věnuje jak stávajícím pobočkám, tak nově otevřenému centru PORT, kde se specializuje na pomoc obětem a přeživším sexuálního násilí. PORT byl otevřen v lednu letošního roku v Praze na Břevnově a oběti zde najdou širokou škálu služeb pod jednou střechou – sociální a právní poradenství, krizovou pomoc, individuální a skupinové terapie, dále pak nové služby jako speciálně uzpůsobenou výslechovou místnost pro potřeby trestního řízení. V brzké budoucnosti zde bude sloužit krizový byt nebo služba sběru genetického materiálu a důkazů a testování pohlavně přenosných chorob.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Magdalena Rezková
Související
•Nakoupit mohou lidé na Velký pátek, na Velikonoční pondělí se obchody zavřou
•Bleší trhy budou v sobotu 6. dubna na náměstí T. G. Masaryka
•Soutěž o pobyt u moře s VYPLATÍSE se přehoupla do druhé poloviny