Čekací doby ve středočeských nemocnicích se vracejí na úroveň před covidem
24. prosince 2022 (09:13)
Středočeské nemocnice se postupně vracejí k čekacím dobám, jaké měli pacienti na plánované zákroky před covidovou epidemií. Největší skluz nabraly ortopedické operace. Na ty se například v mladoboleslavské nemocnici čekalo na začátku letošního roku 14 měsíců, dnes je lhůta šestiměsíční. Vyplynulo to z ankety mezi zástupci nemocnic v regionu.
V mladoboleslavské nemocnici provedou zhruba 10.000 operací ročně. Loni jejich počet kvůli epidemii klesl téměř o tisícovku, lékaři jich provedli 9132, z toho 1835 ortopedických. Letos k 21. prosinci je jich 9480, z toho ortopedických 2340. Podle mluvčí nemocnice Hany Kopalové se operace odložené kvůli covidu podařilo dohnat. "Největší převis vznikl samozřejmě v ortopedických operacích, kde jsme těsně po odeznění největší covidové vlny byli u totálek (totálních endoprotéz) na 14 měsících, dnes je to šest měsíců, což je stejná doba jako před covidem," uvedla. Nemocnice kvůli covidu nepozastavila akutní a onkologické operace.
Podle zástupce ředitele pro zdravotní péči kolínské nemocnice Pavla Hoffmanna odklady způsobené covidovou epidemií úplně kompenzovat nelze. Kolínská nemocnice je podle něj dlouhodobě přetížená akutní péčí, 53 procent příjmů na chirurgii je akutních. "Přesto se postupně daří zkracovat objednací doby k plánovaným operacím. V současné době jsou čekací doby na velké ortopedické operace zhruba devět měsíců a na běžné plánované chirurgické výkony čtyři až šest týdnů, což se blíží stavu v době předcovidové," uvedl. Objednání k vyšetřením do odborných poraden může činit až šest měsíců. Prioritou je podle Hoffmanna zajištění akutní péče a péče o onkologické pacienty.
Příbramská nemocnice už podle mluvčího Martina Janoty stačila drtivou většinu odložených zákroků dohnat. "Jediným rozdílem proti situaci před covidem je to, že máme malinko delší čekací lhůtu na velké ortopedické operace. Ale jinak je to prakticky stejné," řekl Janota. Někteří z lidí, kteří čekají na operaci, se také obrátili na jiná zařízení, která nebyla tak vytížená péčí o pacienty s koronavirem.
Na chirurgickém oddělení rakovnické nemocnice je podle primáře Oldřicha Kronicha obvyklá čekací doba dva až tři týdny v případě, že jde o běžné život neohrožující operace, jako je třeba žlučník, kýla a podobně. Na rakovnickém gynekologicko-porodnickém oddělení pacientky čekají běžně na zákrok zhruba tři až čtyři týdny. "Nejdelší objednací doby jsou na hysterectomie (odstranění dělohy) nebo na nějaké složitější plastiky pochvy pro sestupy," doplnil primář Radek Poláček.
Od začátku pandemie v březnu 2020 ministerstvo zdravotnictví omezilo anebo úplně pozastavilo plánované operace čtyřikrát. Nejdelší zákaz platil na začátku roku 2021, trval déle než čtvrt roku. Řízený zákaz pak již nenastal, ale v některých nemocnicích omezovali zákroky i na základě vlastních důvodů, například kvůli nemocnosti personálu.
Skluz u preventivních prohlídek se podle praktické lékaře z Nymburska Jana Friče výrazně neprojevil. "Skluz jsme dohnali a nedá se říct, že by se najednou objevilo výrazně vyšší procento lidí například s onkologickou diagnózou," uvedl. Období covidu je ale podle něj zčásti příčinou současné vyšší nemocnosti, zejména u dětí. "Dlouhodobá imunita na běžné respirační nemoci se kvůli izolaci v posledních dvou letech výrazně snížila," doplnil.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Jakub Pečenka
Související
•Ve Středočeském kraji mírně ubylo lidí s respiračním onemocněním
•Příbramskou nemocnici mezi svátky čeká vánoční provoz
•Nurofen dorazil i do příbramských lékáren