Čekací doba na pohotovosti – téma, které se stále diskutuje
29. září 2017 (07:25)
Příbramské oddělení akutního příjmu ošetří denně průměrně 66 pacientů. Snadno se může stát, že počet lidí v čekárně vás zaskočí víc, než samotný úraz.
Když přijde dítě domů s pláčem a doprovodí ho slovy: „Bolí mě…“, většinu rodičů zamrazí v zádech. Ti z nás, co mají svá robátka extrémně živá, odvážná, zvídavá nebo aktivně sportující, zažívají tuto situaci častěji než ostatní. Pokud patříte také mezi vyvolené, pak se slovo úraz jistě stalo vaším strašákem nejen kvůli možným zdravotním následkům, ale i z představy několika hodin prosezených v čekárně akutního příjmu ortopedicko–traumatologické ambulance.
Na toto téma se vedou často dlouhosáhlé diskuze na sociálních sítích, a tak jsme se zeptali za vás, vrchní sestry ambulantního provozu centrálního příjmu příbramské nemocnice Mgr. Lenky Pátkové.
Kde to vázne?
„Počet pacientů ošetřených mimo rámec běžné pracovní doby stále stoupá. Fronta v čekárně je způsobena velkým počtem pacientů a úrazů. Zatímco v roce 2012 ošetřilo oddělení akutního příjmu v době pohotovosti 18 437 pacientů, v roce 2016 už jich bylo 23 565. Letošních prvních šest měsíců naznačuje, že i loňský součet trumfneme.
Je však nutno podotknout, že mnoho lidí, kteří vyhledají pohotovostní příjem často akutní ošetření nepotřebuje. Například přicházejí s bolestí zad trvající i několik dnů, přestože během té doby mohli kdykoli využít denní služby. Dokonce jsme měli případ, kdy si nechal pán zavolat sanitku, protože nemohl usnout.“
Jakým způsobem funguje provoz ortopedické pohotovosti?
„Pohotovost je k dispozici od 15.30 do 7 hodiny ranní, o svátcích a víkendech. V půl čtvrté nastupuje lékař, který opouští ambulanci pouze k nutné operaci nebo k akutnímu případu v lůžkové části pohotovosti. Nikoli tedy na kávu, jak mnohdy zní čekárnou. Přijatí pacienti jsou rozdělování dle akutnosti jejich úrazu a potřeby ošetření. To určuje jejich pořadí. Přednost nemají ani ti, co jsou přivezeni rychlou záchrannou službou, to je pouhý mýtus, a i tito nemocní jsou tříděni dle vážnosti svého stavu.
V běžnou pracovní dobu (8–15.30) fungují dvě chirurgické ambulance, jedna akutní, která bere úrazy a druhá, kam jdou pacienti na kontrolu. Ortopedie má ambulanci pouze jednu, ale do půl čtvrté zde ordinují dva lékaři současně. Internista je přítomen 24 hodin denně, urologa a neurologa musíme volat z lůžkového oddělení,“ objasňuje zásady provozu vrchní sestra.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: JK