Čeká nás nebeská podívaná. S každou hodinou na obloze zazáří až 110 meteorů
3. ledna 2020 (19:08)
Původ roje Kvadrantidy je dosud nevyřešenou záhadou. Stojí za ním zřejmě pozůstatek již přes 500 let neexistující komety
Noční obloha nám nabídne zajímavé představení, které určitě stojí za zhlédnutí. Hned v sobotu 4. ledna v ranních hodinách nás čeká vrchol nejaktivnějšího meteorického roje.
Meteorický roj Kvadrantidy je každoročně nejaktivnější roj s maximální hodinovou frekvencí okolo 100 meteorů. Nese název podle dnes již neexistujícího souhvězdí Zedního kvadrantu, které se nacházelo na pomezí Pastýře a Draka, jen kousek východně za ojem “Velkého vozu”. A právě z tohoto směru na obloze do atmosféry vstupují drobná tělíska, která letem a třením v atmosféře vytvářejí meteorickou podívanou.
Mateřské těleso, tedy původ těchto drobných zrnek, je dosud nevyřešenou záhadou. S největší pravděpodobností však za tímto rojem stojí pozůstatek již přes 500 let neexistující komety.
Dráha tělesa se s dráhou Země protíná v téměř kolmém úhlu, což způsobuje krátkou aktivitu roje (obecně mezi 1. a 6. lednem). Samotné maximum je však velmi ostré, s proměnlivou aktivitou 60 – 200 meteorů za hodinu a trvá jen několik málo hodin.
K pozorování meteorů se doporučuje najít místo daleko od města s minimálním vlivem světelného znečištění. Pro obyvatele Příbrami jsou ideální Brdy. Ke sledování jevu není třeba žádné přístrojové vybavení, neboť meteory se náhodně objevují na všech místech oblohy. Letos na obloze zazáří s každou hodinou až 110 meteorů. Měsíc se nyní nachází ve své první čtvrti, nebude tedy pozorování ve druhé polovině noci rušit. Jediné, co by mohlo pozorování zhatit, je tedy zatažená obloha.
Vlivem gravitace Jupiteru se proud roje od Země vzdaluje, takže přibližně za 1000 let už Kvadrantidy patrně lidé pozorovat nebudou.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Miloslava Ritschlová