Často chátrají a postupně zanikají. S příchodem internetu malé biografy odvál čas
3. ledna 2023 (06:11)
foto: MěÚ Dobříš
Oprýskaná omítka, dveře zatlučené petlicí, závoje pavučin. Tak dnes vypadají opuštěná nefunkční kina, do kterých lidé za minulého režimu chodili na filmové trháky. V době bez internetu a s omezeným programem v televizi bylo kino jednou z mála možností, jak uniknout ze všedního života.
Biografy byly téměř na každém rohu, a to i na menších vesnicích. Po revoluci ale většina z finančních důvodů skončila. Možnosti kulturního vyžití se změnily a kina přestala být tou nejlákavější možností, kde trávit volný čas. Biografy si tak na sebe často nedokázaly vydělat. Staly se z nich diskotéky či hospody.
V mnoha případech však objekty zůstaly prázdné a začaly chátrat. Některé z nich chátrají dodnes a pamětníkům nezbývá než na chvíle strávené v pověstných dřevěných sklápěcích sedačkách s nostalgií vzpomínat.
I řada obcí v příbramském regionu se mohla pochlubit svým vlastním kinem. Milovníci filmů se mimo jiné scházeli v biografu Sokol v Bohutíně, Novém Kníně a Nové Vsi pod Pleší. Hojně navštěvovaný byl biograf Valet v Hluboši, který byl součástí místního kulturního domu naproti zámku. Pouhých šest kilometrů odsud, v Jincích, byl další biograf s názvem Lidobio. Své vlastní kino měla i obec Čím, která dnes čítá pouhé tři stovky obyvatel.
Také v Dobříši začala v roce 2021 demolice bývalého kina, které bylo v havarijním stavu. Na jeho místě vznikl park. Město chtělo nevyužívanou budovu z 50. let minulého století původně přestavět na knihovnu se spolkovou činností, nakonec od toho ustoupilo. Projekt se podle starosty Pavla Svobody (Pro Dobříš) ukázal jako nereálný a finančně příliš náročný. Svoboda poukázal na to, že o demolici budovy bylo rozhodnuto na základě posudku statika už v roce 2017. Dobříšské kino začalo promítat v prosinci 1951, koncem 20. století začalo stagnovat a stav málo využívané budovy se zhoršoval. V roce 2003 bylo uzavřeno a do roku 2010 bylo v budově několik provozovatelů restaurace.
Některá kina však přežila i změnu režimu, prošla digitalizací a fungují dodnes. Jedním takovým je i kino v Milíně, které se po výstavbě sídliště v 60. letech 20. století přestěhovalo ze sálu „U Přemysla“ do nového kulturního domu a zde zůstalo dodnes. Na jeho modernizaci se podíleli sami občané a kino má dodnes své věrné návštěvníky. Promítá se pravidelně každý pátek, někdy i v úterý, a na filmy láká originálně pojatým "retro" programem.
Proti zavírání malých kin v českých městech a vesnicích bojuje již dvanáctým rokem občanská iniciativa Kino otevřeno. Mapuje ohrožené objekty a snaží se do nich znovu vrátit kulturní život. V léta nefunkčních jednosálových biografech pořádají projekce, filmové víkendy a happeningy. Inspirují tak místní obyvatele k jejich znovuotevření. Často si totiž lidé právě díky těmto aktivitám uvědomí, že objekt dokáží ke kulturnímu využití spravovat i sami. V Modlanech na Teplicku se dokonce podařilo zachránit kino před demolicí.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Tomáš Pečenka
Související
•Prvním dítětem ve středních Čechách je letos Patricie, narodila se v Mělníku
•V Rožmitále pod Třemšínem zainvestují do fotovoltaiky a vodohospodářské infrastruktury
•Město Dobříš se za poslední rok stalo výrazně lepším místem pro život