Čas dovolených nahrává zlodějům, zabezpečení domů proto nepodceňujte
23. července 2017 (17:05)
foto: pribram.cz
Každý ale může bezpečnost svého bydliště ovlivnit tím, že bude dodržovat základní opatření.
Někteří již mají dovolenou za sebou, jiné teprve čeká. Velké množství lidí v době volna opouští svá obydlí. Letní měsíce jsou však z hlediska vloupání do domů či bytů nejrizikovějším obdobím roku. Každý ale může bezpečnost svého bydliště ovlivnit tím, že bude dodržovat základní opatření.
Minimální obranou proti zlodějům je řádné uzavření a uzamčení vstupních dveří a oken. „Toto pravidlo platí, i když opouštíte domácnost jen na krátkou dobu. Pootevřená okna v pozici ventilačky a různé prosklené plochy jsou pro nenechavce ideální vstupní cestou, kterou snadno překonávají,“ připomíná příbramská policejní mluvčí Monika Schindlová. Na schránkách, na vizitkách na dveřích nebo na zvoncích je dobré uvádět příjmení bez titulů a v množném čísle.
Mechanické zábranné prostředky (mříže, okenice, bezpečnostní zámky, zodolněné dveře atd.) jsou základem každého zabezpečení obydlí. Dokážou pachatele zdržet, případně odradit od nekalého úmyslu. Navíc je třeba chránit také přilehlé objekty, jako garáže, kůlny atd. Policie se však bohužel setkává i s případy, že majitelé venkovských stavení si své stodoly neuzamykají, uvnitř mají různou zahradní techniku, nářadí, jízdní kola a tyto věci nechávají také volně ležet na zahradě. Přístupný žebřík dokonce může pachatelům umožnit snazší vstup do domu.
Velký význam má i kvalitní oplocení pozemku. Ze zkušeností policisté vědí, že zloději jsou často motorizovaní, zajíždějí přímo k obydlím a hřeší na nevšímavost lidí. „Pomoci mohou všichni, kteří neznámé vozidlo zaregistrují a dokážou případně na potencionální pachatele policii upozornit,“ říká policejní mluvčí. Proto je také nutné kvalitní osvětlení před objektem pro lepší viditelnost. Keře a stromy by neměly zakrývat značnou část domů.
„O odjezdu na dovolenou informujte pouze nejbližší okruh lidí, kterým věříte. Dobré je požádat někoho z blízkých, aby chodil vybírat schránku na dopisy, větrat nebo občas večer rozsvěcet. Nikdy nenechávejte na dveřích vzkazy, které mohou prozradit vaši nepřítomnost. Rozhodně se nechlubte před cizími lidmi, že máte doma cenné věci,“ radí Monika Schindlová.
Pro případ vloupání si pořiďte fotodokumentaci cenných věcí a poznamenejte si výrobní čísla elektrických přístrojů. Při podezření z vykradení nevstupujte do objektu, neuklízejte po zlodějích a věc oznamte neprodleně policii.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: PČR
autor: red