Čapkův památník oslaví 60. výročí vzniku výstavou, hudbou a promítáním
22. srpna 2023 (13:22)
foto: pribram.cz/Miroslav Pavlík
Návštěvníci poprvé uvidí také rukopis, v němž Čapek píše, že posílá bezkofeinovou kávu prvorepublikovému premiérovi Antonínu Švehlovi.
Památník Karla Čapka ve Staré Huti na Příbramsku si 23. září připomene 60 let od svého vzniku. Zpřístupní novou výstavu, která poprvé ukáže některé dobové písemnosti slavného spisovatele a jeho blízkých. Na programu bude i stylová hudba z 20. až 30. let minulého století v podání skupiny Swing Session a promítání nového dokumentárního filmu Tajemství záběrů Čapkovy Strže, informovala dnes za památník Jana Bryndová.
Expozice nazvaná To zvláštní místo: 60 let Památníku Karla Čapka ukáže proměny domu a zahrady od roku 1963 po současnost. Návštěvníci poprvé uvidí také rukopis, v němž Čapek píše, že posílá bezkofeinovou kávu prvorepublikovému premiérovi Antonínu Švehlovi. Prý mu ji slíbil, když oba pobývali u prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka v Topoľčiankách. Zajímavostí je také dopis spisovatelovy matky Boženy Čapkové, v němž prosí nakladatele, aby jí vyplatil peníze. Potřebovala uhradit náklady na odvoz jednoho dítěte do Smokovce, zatímco druhé měla v nemocnici.
Poprvé bude na Strži vystavené také svatební oznámení Čapkovy starší sestry Heleny z roku 1904, stejně jako rukopisy příspěvků Karla i Josefa Čapkových do týdeníku Přítomnost. "Tyto materiály nedávno zakoupil Středočeský kraj, zřizovatel památníku, od soukromého českého sběratele. Jde o další obohacení naší sbírky," uvedl ředitel památníku Zdeněk Vacek. Výstava potrvá nejméně do konce ledna příštího roku.
Premiéru bude mít v památníku nový televizní dokument o Čapkově Strži, v němž režisér Ondřej Kepka uplatnil i filmové záznamy z archivu České televize. Záběry ukazují konkrétní části domu a zahrady, dokument také porovnává fotografie z doby pobytu Čapka a jeho ženy Olgy Scheinpflugové s tím, jak stejná místa vypadají dnes. "Jde třeba o tehdejší lávku přes potok a místo, kde zřejmě stávala, o proměny zahradní verandy, ale i o zazděné zárubně mezi bývalým salonem a jídelnou, u nichž vznikly jediné dva známé snímky Čapka z interiéru domu," uvedl Vacek.
V dokumentu promluví mimo jiné scenárista a herec Zdeněk Svěrák, který se vůbec poprvé zmíní o zajímavé stopě Strže v cimrmanovských hrách. V 60. letech minulého století ho inspirovala návštěva tehdy čerstvě otevřené expozice. Díky tomu vznikly slavné "vědecké" semináře, které hrám Divadla Járy Cimrmana předcházejí.
Nynější památník ve Staré Huti původně sloužil jako správní budova místních válcoven a strojíren. Čapek a Scheinpflugová dům dostali od jeho majitele a spisovatelova příbuzného Václava Palivce k doživotnímu užívání coby svatební dar.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Jakub Pečenka
Související
•Sladká letní sezona v Podbrdském muzeu se rozloučí bábovkobraním
•Konec prázdnin bude na Příbramsku ve znamení piva a rockové hudby
•Rybův festival pokračuje varhanním recitálem v kostele ve Starém Rožmitále