Brdský kopec Písek poznáte podle věže s modrou bambulí
6. února 2024 (11:00)
foto: Veronika Vitásková / se souhlasem
V nejvýchodnější části Brd se nachází výrazná hora Písek, odkud se vyvážel do příbramské sklárny bílý a červený písek. Dnes se zde můžete těšit nádherným výhledem na okolní krajinu.
Radar na vrchu Písek (691 metrů nad mořem) už 36 let pomáhá řídit leteckou dopravu na našem území. Nachází se asi 10 kilometrů západně od Dobříše a od Příbrami pak 11 kilometrů na sever. Podle některých informací se má jednat o nejvyšší horu Hřebenů, ale podle geomorfologického členění spadá do Brd společně s okolním Plešivcem, Kuchyňkou a Studeným vrchem.
Na jihovýchodním hřebeni Písku se až do 15. století nacházela vesnice Komorsko, které je zde věnována stejnojmenná dosud stojící hájovna. K této vesnici náležel i starý železorudný důl, jehož činnost byla v 19. století obnovena. Odsud ruda putovala do železárny v Komárově. Do tohoto dolu vedly tři vodorovné štoly. Nad jižní štolou, která ústila na louku, stála chalupa naddůlního, po kterém nesla i své jméno Šimákovna. Ta ještě na konci 19. století sloužila jako turistická chata a hostinec. Zmizela však po uzavření komorského dolu v roce 1902. O čtyřicet let později zde byla postavena lovecká chata, která zdědila stejné jméno.
V roce 1891 byla na vrcholu postavena 15 metrů vysoká dřevěná rozhledna, která byla historicky první v Brdech. Její stavbu zrealizovali členové Klubu českých turistů a financoval ji tehdejší kníže z Hanau. Byla pojmenována po hořovické kněžně Eliščina rozhledna. Bohužel ji z bezpečnostních důvodů v roce 1901 zbořili.
Během studené války zde byly vybudovány dva radary, které měly sloužit k obraně tehdejší socialistické vlasti. V roce 1988 zde byl zprovozněn radar na řízení letového provozu, který byl později zakryt modrou kopulí, která je vidět i z okolních vrcholů. Uvnitř se otáčí radarová anténa rychlostí 12 otáček za minutu. Sleduje letadla do vzdálenosti 160 námořních mil, což je téměř 300 kilometrů. Výstupní data z radaru na kopci Písek využívají i Němci. Celý radarový komplex je oplocen a nepřístupný, nicméně samotný vrchol přístupný je.
Na vrchol však nevede žádná značená cesta. Nejjistější možností je červeně značená cesta, která začíná v Čenkově a končí až na pražské Zbraslavi. Ta po 1,5 kilometru z Čenkova míjí hájovnu Komorsko, za kterou je i stejnojmenné rozcestí. Tam se nachází památník na zaniklou ves a zároveň se zde střetávají čtyři cesty. Odsud se vydáte na severozápad po neoznačené silničce, která vás zavede k mýtině s výše zmíněnou loveckou chatou Šimákovna a po dalších necelých dvou kilometrech dojdete na vrchol.
Další možností je i modře značená turistická stezka, která prochází rozcestím Velká Baba, kde je možné i odstavit vozidlo. Od parkoviště se vydáte na západ, odkud se po několika stech metrech vydáte doleva po neznačené cestě až na vrchol.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Tomáš Pečenka
Související
•Lidé během lednového sčítání pozorovali 792.000 ptáků, zatím nejvíce
•V týdnu bude zataženo, ale nadprůměrně teplo a na počátku i větrno
•Vrch Plešivec je opředen mnoha pověstmi a bývá spojován s nadpřirozenými bytostmi