Boreliózou od klíštěte se letos nakazilo asi o polovinu víc lidí než loni
24. května 2023 (12:30)
Boreliózou od klíštěte se podle údajů Státního zdravotního ústavu (SZÚ) zatím letos nakazilo asi o polovinu víc lidí než loni. Do konce loňského dubna lékaři zaznamenali 279 nemocných, letos už 416. Nejvíc nakažených bylo v Jihočeském a Středočeském kraji. Případů klíšťové encefalitidy je zhruba stejně, letos 13, loni 12.
Podle průzkumu národní referenční laboratoře SZÚ je nakažené borreliemi zhruba každé desáté klíště v lesích mimo zástavbu. "Pozitivita klíšťat se mezi různými lokalitami velmi lišila. Klíšťata ze sedmi lokalit z různých krajů nebyla vůbec infikována. Naopak jsme zjistili nejvyšší pozitivitu, zhruba 30 až 40 procent, hned ve čtyřech lokalitách. Jde o místa v Jihočeském, Olomouckém, Moravskoslezském a Středočeském kraji," uvedla vedoucí Národní referenční laboratoře pro lymeskou borreliózu SZÚ Kateřina Kybicová v tiskové zprávě k nové mobilní aplikaci Klíšťapka, ve které si lidé informace o klíšťatech mohou zobrazit.
Jako ochranu před nákazou boreliózou odborníci doporučují používat repelent, potřeba je podle nich nanášet ho především na nohy, při delším pobytu v přírodě opakovaně. Lidé by se také po návratu z lesa měli pečlivě prohlédnout a přisáté klíště co nejdříve odstranit.
Pro boreliózu typickou červenou skvrnu s vybledlým středem kolem místa přisátí má zhruba polovina nakažených. Borelióza způsobená bakteriemi se léčí antibiotiky, u virové klíšťové encefalitidy je možné jen mírnit příznaky. Těmi jsou u obou nemocí nejdříve únava, bolest hlavy a teplota. V druhé fázi boreliózy mohou být postiženy klouby, centrální nervový systém a někdy také srdce. U encefalitidy může pokračovat prudkými bolestmi, vysokými horečkami, dezorientací nebo ztuhnutím šíje. Může mít i dlouhodobé následky včetně rizika úmrtí, protože virus napadá mozek a mozkové blány.
Zatímco na vakcíně proti borelióze odborníci včetně českých teprve pracují, proti klíšťové encefalitidě je možné se očkovat. Odborníci upozorňují, že velká část lidí nedokončí správné očkovací schéma nebo si nedojde včas na přeočkování. Třicet procent lidí si podle průzkumu nechalo podat jen první dávku, která proti nemoci nechrání, a nepřijde na druhou po dvou týdnech. Třetí dávku očkování po třech měsících, která ochranu prodlužuje na tři roky, podstoupilo 45 očkovaných. Na přeočkování po třech až pěti letech pak dorazí zhruba čtvrtina lidí.
Očkování stojí většinou kolem 1000 korun za jednu dávku, lidem nad 50 let je hrazeno z veřejného zdravotního pojištění. Mladším na něj pojišťovny přispívají, většinou 500 korun. Podle Všeobecné zdravotní pojišťovny se loni nechalo očkovat téměř 155.000 pojištěnců starších 50 let, což je třikrát víc proti roku 2021, kdy neměli vakcínu hrazenou.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ ČTK
autor: Tomáš Pečenka
Související
•Při otevření odpočinkové zóny u Čekalíkovského rybníka bude odhalena socha, kterou nechali vyrobit italští partneři
•Týden bude polojasný, od středy budou nejvyšší teploty okolo 20 stupňů
•Meteorologové: Začíná sezona komárů. Na kousance s ledem a léky