Bojíme se a přestáváme žít
10. října 2020 (20:29)
foto: pribram.cz
Dnešek je zapsán jako Mezinárodní den duševního zdraví. Situace, která nás nyní ovlivňuje, nepříznivě působí na psychiku, a tak je třeba se o sebe více starat.
Od prvního vyhlášení tohoto důležitého dne uplynulo už 28 let. Oficiálně se slaví po celém světě od roku 1992, vždy 10. října. Letos nabývá tento den na mimořádném významu, kvůli pandemii, jež zasáhla celý svět.
Duševní zdraví je pojem představující člověka, který je schopen zpracovávat a přijímat nové zkušenosti a informace, řešit problémy, logicky myslet, být schopný aktivně reagovat na dění kolem sebe a adaptovat se na nové podmínky a situace. Člověk s dobrým duševním zdravím umí komunikovat, je citově vyrovnaný, zvládá své emoce a dokáže oddělit podstatné od nepodstatného. A také, což je velmi důležité obzvlášť v dnešních časech, nezabývat se příliš negativními okolnostmi, situacemi a lidmi, a naopak hledat pozitiva.
Poslední měsíce mají dopad na každého z nás. Na někoho více, na někoho méně. Restrikce zabránily setkávání se s rodinou, přáteli, dělat věci, které nás baví, chodit za kulturou, sportovat…zkrátka volně se pohybovat, dýchat a růst. Hodně lidí přišlo o práci, ocitlo se v dluzích, ovlivnilo to jejich vztahy. Tyto všechny okolnosti způsobují úzkost, stres a deprese. Je to pochopitelné a není se za co stydět.
Hladina duševních nemocí kolísá se situací ve společnosti. Nyní působí negativně mnohem víc. Je důležité dát průchod svým emocím, mluvit o nich a v případě potřeby vyhledat pomoc. Pokud prožíváte opakované stavy úzkosti, jste unavení, cítíte se vyčerpaní a už nevíte kudy kam, nevěříte sobě ani druhým, máte strach, život vás přestává bavit, nenacházíte v ničem smysl atd., nechte si pomoct.
foto: pribram.cz
Můžete situaci zvládnout sami, ale není žádnou ostudou vyhledat odbornou pomoc. Psycholog vás vyslechne, navede a uleví od psychické zátěže. Psychiatr navíc může oproti psychologovi naordinovat léčiva. Existují i specializované poradny. Pokud vám není dobře, nestyďte se za to, jen v sobě nepotlačujte negativa, nestůjte na místě a pohněte se vstříc lepším zítřkům.
Pomoci může také rodina, přátelé, nebo i člověk na ulici. Jsme v tom všichni společně, pomáhejme si. Pokud cítíte, že potřebujete odbornou pomoc, vyhledejte ji. Je zcela normální chodit k odborníkovi. Možná by to prospělo jednou za čas každému z nás.
Tělesné zdraví je důležité, stejně jako psychické, jde to zkrátka ruku v ruce. Zdraví, klid, úcta, pomoc a láska je mnohem více třeba a uvědomuje si to celý svět. Všichni jsme v tom společně, měli bychom si pomáhat a jeden druhého povzbuzovat. Možná nám tato doba má ukázat, že jsou mnohem důležitější věci než hromadění věcí, peněz a neustálý hon za něčím, co třeba ani není tak podstatné.
Tomuto tématu se budeme i nadále věnovat. Pozvání do redakce přijala lektorka věnující se psychice a lidskému rozvoji, která již pomohla mnoha lidem, nejen v Příbrami.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Jana Fedorová