Blíží se Suchej únor. Účastníci si celý měsíc nedají ani kapku alkoholu
26. ledna 2022 (10:37)
foto: pixabay
V únoru proběhne tradiční zdravotně osvětová kampaň Suchej únor, která lidem pomáhá prověřit jejich vztah k alkoholu.
Příští týden začíná měsíční osvětová akce Suchej únor. Má přispět k omezení nadměrného pití alkoholu. Lidé, kteří se zapojí, by si měli po celý měsíc alkoholické nápoje odepřít. Kampaň pořádá stejnojmenná organizace Suchej únor ve spolupráci s odborníky. Organizátoři poukazují na to, že Češi patří v pití alkoholu ke světovým rekordmanům a nadměrná konzumace ohrožuje jejich zdraví i kvalitu života.
Podle poslední výroční zprávy o užívání drog pilo denně či téměř denně 8,5 procenta lidí nad 15 let. Nárazově nadměrně pilo pak 16 procent. Podle pořadatelů se na "hraně rizikového pití" pohybuje přes milion Čechů a Češek.
"Suchej únor umožňuje účastníkům dát si na jeden měsíc od alkoholu odstup. Díky tomu mohou poznat, jak moc své pití ovládají a jak moc alkohol ovládá je," uvedli pořadatelé.
Únorová kampaň se koná podesáté. Poprvé ji pořádá organizace Suchej únor. Projekt převzala po Lize otevřených mužů, která s ním v roce 2013 přišla. Poprvé se projekt rozšiřuje i na Slovensko, kde se mohou zájemci zapojit do Suchého februára.
Loňský ročník osvětové akce ovlivnila koronavirová nákaza. Restaurace, bary a kluby byly zavřené. Podle studie expertů Národního ústavu duševního zdraví (NÚDZ) za epidemie ale přibylo těch, kteří pravidelně pijí nadměrně. Jejich podíl vzrostl ze čtyř na šest procent. Studie Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti pak ukázala, že umírnění konzumenti pití omezili a spotřeba alkoholu vzrostla naopak hlavně u lidí, kteří pili víc.
Informace ke kampani jsou na webu. Zájemci se mohou k účasti přihlásit a na stránkách najdou i "test nezávislosti". Mohou zjistit, jak na tom s pitím alkoholu jsou. Otázky se týkají vypitého množství, častosti pití, výdajů na alkohol či změny konzumace v době epidemie. Podle pořadatelů minulé výsledky ukazují, že po únorové pauze zmírní pití téměř tři pětiny účastníků.
"Efekt abstinence, byť jen krátkodobé, pochopitelně zaregistrují zejména lidé, kteří pijí alkohol pravidelně a často. Po měsíci se zlepšují nejen jaterní funkce a psychický stav, ale nápadně se pozitivně proměňuje i vnější vzhled," uvedl Ladislav Csémy z NÚDZ.
„Suchej únor je akcí, kterou řadu let dodržuji a jako hejtmanka i ráda podporuji. Každý to v nějaké sobě blízké variantě známe. Já si otevřu večer notebook a velmi často si naleji skleničku vína. Někdo si s tou svou skleničkou pravidelně sedá večer k televizi a najednou je na dně láhve. Zvlášť v této těžké době se v některých případech stává alkohol součástí lidských životů víc, než je zdrávo. Suchej únor je příležitost si vyzkoušet, jestli máme jeho konzumaci pod kontrolou. Alkohol prostě je návyková látka, která může ovlivňovat nejen člověka samotného, ale může ničit život jeho blízkým,“ řekla hejtmanka Středočeského kraje Petra Pecková.
Škodlivé pití odpovídá konzumaci 40 až 60 gramů alkoholu u mužů a 20 až 40 gramů u žen. Jsou to u mužů dvě až tři piva, čtyři až šest decilitrů vína a dva až tři "panáky". U žen je to o sklenici méně. Rizikové pití pak představuje u mužů víc než 60 gramů a u žen přes 40, tedy u mužů přes tři a u žen přes dvě sklenice.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Tomáš Pečenka