Asanace Plzeňské i móda třicátých let. Hornické muzeum zve na přednášky k aktuální výstavě
4. září 2024 (13:00)
Další 3 fotografie v galerii
foto: Hornické muzeum Příbram
K výstavě Zkáza příbramského domu Jechů připravilo Hornické muzeum Příbram sérii přednášek. První z nich bude ve čtvrtek 5. září věnována domu čp. 9 v Plzeňské ulici v Příbrami.
K aktuální výstavě Zkáza příbramského domu Jechů, která ilustruje život v Příbrami na přelomu 19. a 20. století na pozadí příběhu rodiny obývající dům čp. 9 v Plzeňské ulici, připravilo Hornické muzeum Příbram sérii přednášek. Celkem tři setkání, jež téma výstavy obohatí o další informace a souvislosti, se konají v kulturně vzdělávacím centru dolu Anna od 18.00.
První z přednášek se ve čtvrtek 5. září zaměří na dům čp. 9 v Plzeňské ulici a jeho existenci v letech 1859–1962. Historička a hlavní autorka výstavy Lenka Blažková diváky provede dlouhými 103 roky trvání objektu od chvíle, kdy Jechovi stavení získali v dražbě, do momentu, kdy bylo z politických důvodů rozhodnuto o asanaci Plzeňské ulice a dům byl v únoru 1962 zbourán. Na jeho místě dnes stojí věžový dům s parkovištěm.
Přednáška ve čtvrtek 12. září bude věnována lidem, kteří v Jechově domě žili, pracovali nebo s ním byli nějak spjati. Seznámí s patrioty, díky jejichž lásce k rodnému hnízdu a předkům zůstaly zachovány rodinné portréty i vzácné momentky dokumentující život příbramské střední třídy v první polovině 20. století. „Prostřednictvím středoškolského učitele Čeňka Jecha nahlédneme do života svobodného intelektuála přelomu 19. a 20. století s širokým okruhem zájmů. V navazujícím příběhu Čeňkovy neteře Anděly, poslední majitelky domu, si představíme osud pracovité a ambiciózní ženy, jejíž slibně rozjetou kariéru přerušila změna politického režimu v roce 1948 a které se příbramský dům se zahradou staly oázou klidu a útěchy,“ přibližuje téma Stanislava Charvátová z Hornického muzea. Přednášet bude opět Lenka Blažková.
Do světa módy zavede v poslední přednášce ve čtvrtek 19. září kurátorka podsbírky historického a etnografického textilu Klára Posekaná. „První republika, kdy Anděla Jechová otevřela v Praze svůj krejčovský salon, je dnes pro mnohé synonymem elegance a zlatým věkem české módy. Naopak následující období druhé světové války neblaze poznamenal drastický nedostatek všeho zboží, včetně oděvů, obuvi a galanterních doplňků,“ přibližuje historický kontext Stanislava Charvátová. Až na jedinou výjimku se modely z Andělina salonu nedochovaly. Společenskou, vycházkovou, sportovní i domácí módu třicátých let budou ilustrovat vyobrazení z dobových módních časopisů. Pozornost bude věnována také vynalézavosti, s jakou ženy dokázaly doplňovat šatník a improvizovat ve válečné době.
Výstava Zkáza příbramského domu Jechů ukazuje dosud nepublikované fotografie domu, okrasné zahrady, podobenky a řadu rodinných památek. Zvláštní pozornost věnuje příbramskému učiteli a členu výboru zdejšího muzea Čeňku Jechovi (1860–1954) a dámské krejčové Anděle Jechové (1902–1984). Zároveň podává svědectví o zvůli moci a křivdě, která se stala lidem i městu v rámci asanace ulice v letech 1961–1962. Expozici v dole Vojtěch navštívíte do 29. září.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Magdalena Rezková
Související
•Příbram ožila festivalem pouličního divadla, potrvá do neděle
•Jak vypadala školní výuka v 18. století? Rozdíly mezi městskými a vesnickými školami
•Veřejnost se může s Heřmánkem rozloučit 7. září v Divadle Bez zábradlí