Ani letos nenechají čerti zlobivé děti bez brambor a uhlí
5. prosince 2022 (06:13)
foto: Sportovní zařízení města Příbrami
V některých rodinách přijde trojice k dětem domů, kde jim Mikuláš přečte jejich dobré skutky i hříchy za uplynulý rok, čert trochu vystraší a anděl jim za básničku či písničku předá odměnu. Někde se pytlík s nadílkou objeví za oknem či dveřmi.
Každoročně 5. prosince vyrazí Mikuláš s čertem a andělem. V předvečer svátku svatého Mikuláše budou hodným dětem rozdávat sladkosti, ovoce a drobné dárky. Zlobivé obdarují čerti bramborami a uhlím.
Mikulášská nadílka se připomíná už od středověku a je rozšířena po celém světě. Biskup Mikuláš, ochránce víry před pohanstvím, zachránce nespravedlivě obviněných a patron mnoha profesí a řemesel, patří k nejuctívanějším svatým v celém křesťanství. V Česku přežil i totalitní režim, kdy byly církevní svátky potírány.
Mikuláš se narodil kolem roku 280 v Turecku do rodiny bohatých křesťanů a po smrti svých rodičů velkou část majetku rozdal chudým. Již jako mladík se stal biskupem v Myře, dnešní Demre v Turecku, kde také kolem roku 345 zemřel a byl pohřben. Dodnes je tento svatý uctíván mimo jiné jako ochránce námořníků, obchodníků, poutníků či dětí a jako patron Ruska, Lotrinska i několika měst, například Amsterdamu či italského Bari. Právě v Bari v bazilice sv. Mikuláše jsou uloženy údajné Mikulášovy ostatky. V 11. století je tam přenesli italští piráti, kteří je uloupili v Turecku.
Mikuláše známe jako symbol štědrosti, vysokého statného muže se zakroucenou berlí, dlouhými bílými vousy, bílým oděvem, na hlavě špičatou čepicí a v ruce či na zádech nese snůšku plnou překvapení pro malé děti. Anděl s křídly a hvězdou na čele pak symbolizuje dobro a lásku a čert jako protipól zlo a pýchu.
V průběhu staletí se mikulášská nadílka měnila a lišila podle různých krajů. Někde bylo zvykem za okno umisťovat váček (punčochu), který se přes noc nějakým zázračným způsobem naplnil všelijakými drobnostmi. Jinde přišel Mikuláš do samotného domu, aby děti osobně poznal a obdaroval. Dokonce někdy místo Mikuláše chodívala Mikuláška, která u dětí budila snad ještě větší respekt. Hodné děti byly obdarovány ovocem, ořechy či jinými cukrovinkami. Pro ty zlobivé pak byly připraveny syrové brambory a uhlí.
Svátek sv. Mikuláše patří v Česku k neodmyslitelné tradici spojené s Vánoci. V posledních letech mu ale začínají konkurovat čerti z Rakouska a Německa, tzv. Krampus. Masky čertů, obleky a nejrůznější technika, kterou ke své show používají, budí mnohdy nejeden u dětí, ale i dospělých doslova hrůzu.
Mikuláš se stal oblíbeným světcem a patronem dětí, námořníků a řady dalších. Snad u nás i další staletí jeho tradice přetrvá a bude nás chránit od všeho zlého.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Tomáš Pečenka
Související
•Železniční expozice v Tochovicích nadchne všechny milovníky vlaků a souvisejících artefaktů
•Svátek svaté Barbory si dnes připomínají všichni horníci
•Na adventním věnci se dnes rozsvítí druhá svíčka, je bronzová neděle