Americký generál Abrams bude mít v Kamýku nad Vltavou pamětní desku
5. května 2024 (09:01)
Americký generál Creighton Abrams (1914 až 1974) bude mít v Kamýku nad Vltavou na Příbramsku pamětní desku. Připomene události z konce světové války, kdy jednotka americké armády vedená tehdy ještě plukovníkem Abramsem přijela do Kamýku převzít do zajetí nepřátelské uskupení hitlerovců ohrožující tento region. Slavnostní odhalení je plánováno na 9. května, řekl za pořadatele ředitel Hornického muzea Příbram Josef Velfl.
Součástí doprovodného programu bude prezentace vojenského tábora z doby druhé světové války a ukázka historické techniky a výzbroje americké, sovětské a německé armády. Bronzová deska vznikla podle Velfla zásluhou Kamýku nad Vltavou, členů klubů vojenské historie a dalších nadšenců. "Splatíme tím starý dluh," uvedl Velfl.
Příbramské muzeum počátkem 80. let minulého století získalo historické materiály vztahující se ke konci druhé světové války v Kamýku. Šlo o zápis ve školní kronice se zprávou, že do Kamýku 9. května 1945 přijela jednotka vedená Abramsem. Dokument obsahoval i jeho vlastnoruční podpis. Událost se podařilo doložit fotografiemi, které muzeu poskytl jeden z místních obyvatel Lubomír Spálenský. Časem muzeum získalo také vzpomínky přímých účastníků. "Nutno říci, že do té doby byla česká historiografie dosti skoupá na informace o působení Abramse na našem území, byť se jednalo o známou vojenskou osobnost s mezinárodním renomé," podotkl Velfl.
Po druhé světové válce Abramsova vojenská kariéra úspěšně pokračovala. Dosáhl hodnosti generála, velel ve vietnamské válce a stal se náčelníkem štábu armády Spojených států. "Po jeho smrti byl Abramsovým jménem 'pokřtěn' nejmodernější bitevní tank M1 Abrams," připomněl Velfl.
Abramsův význam na sklonku druhé světové války spočíval podle Velfla hlavně v tom, že se mu podařilo se svými tankisty ve stanoveném čase dosáhnout předem určené demarkační čáry a následně převzít do zajetí 30 kilometrů za "stop-linií" početné těleso hitlerovských vojsk z výcvikového prostoru SS mezi Vltavou a Sázavou, představující tehdy obrovskou hrozbu pro zdejší region. Přispěl tak k záchraně životů mnoha místních obyvatel a k osvobození od nacismu. Za tento počin byl Abrams po válce dekorován Československým válečným křížem 1939. "Pak však u nás na dlouhá desetiletí upadl v zapomnění. Skromnou satisfakcí bude odhalení jeho pamětní desky," dodal Velfl.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz / ČTK
autor: Jakub Pečenka
Související
•Do osvobozovacích bojů se v roce 1945 zapojila i četnická rota
•Na hradě Točník zažijete pravěk
•Sedlčanské muzeum otevřelo výstavu o automobilové závodnici Elišce Junkové