Aktivita klíšťat je opět na vysokém stupni
28. dubna 2024 (10:47)
foto: pixabay
Nejzávažnější nemoci, které klíšťata přenáší, jsou klíšťová encefalitida a lymská borelióza.
Aktivita klíšťat je stále na čtvrtém, vysokém stupni, který znamená značné riziko, uvedli meteorologové. Doporučují při pobytu v přírodě používat repelent, vhodně se obléknout a pokud možno se pohybovat po zpevněných cestách mimo porost a vysokou trávu. Po návratu je vhodné se důkladně prohlédnout a případně co nejdříve odstranit přisátá klíšťata.
Český hydrometeorologický ústav na svém webu zveřejňuje předpověď aktivity klíštěte pro území České republiky, rozdělenou na jednotlivé okresy. Předpověď vydává ve spolupráci se Státním zdravotním ústavem. "Aktivita klíštěte vyjadřuje podíl klíšťat v dané lokalitě, která jsou připravena k napadení hostitele. S rostoucí aktivitou klíštěte roste stupeň rizika napadení," uvádějí autoři stránky. Škála aktivity klíšťat je pětistupňová.
Nejzávažnější nemoci, které klíšťata přenáší, jsou klíšťová encefalitida a lymská borelióza. Borelióza se léčí nasazením antibiotik a úspěšnost léčby závisí na jejím včasném odhalení. Nemocní jsou unavení a mají zvýšenou teplotu. Typická červená skvrna v místě přisátí klíštěte či bodnutí jiného hmyzu může mít vybledlý střed, objevuje se asi u poloviny nakažených. Ve druhé fázi mohou být postiženy klouby, centrální nervový systém a někdy také srdce. Na vakcíně proti borelióze odborníci včetně českých teprve pracují.
Proti klíšťové encefalitidě neexistuje léčba, jen očkování. Pacienti po nakažení obvykle trpí horečkou s bolestí hlavy, kloubů či svalů. Neléčené onemocnění může přejít v zánětlivé postižení mozkových blan.
Klíšťata jsou kvůli teplejšímu počasí aktivní dříve a do pozdějších období roku, osídlují nové výše položené oblasti. Na zhoršení situace se podílí deštivé počasí a mírné zimy. Také počet dní v roce, kdy hrozí riziko nákazy, se oproti rokům minulým stále zvyšuje.
Zatímco riziko boreliózy po přisátí klíštěte výrazně vzrůstá až po 24 hodinách, u klíšťové encefalitidy je virus přítomen přímo ve slinných žlázách klíštěte, přenos může být proto v řádu hodin.
Odborníci upozorňují, že lidé se mohou nakazit nejen při přisátí klíštěte, ale i při jeho odstraňování, například i zvířeti. Malá oděrka na kůži může být pro virus bránou ke vstupu a podpořit nákazu. Proto je vhodné odstraňovat klíště v ochranných rukavicích a speciálním nástrojem, například pinzetou.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Tomáš Pečenka
Související
•Meteorologové: Počasí dnes opět ovlivní saharský prach, může snížit očekávané teploty
•Mráz měl negativní vliv také na lesy, buky, duby i jedle částečně pomrzly
•Tažní koně předváděli lidem v brdských lesích šetrné vyvážení kmenů z lesa