A žáby se mohou probouzet. U silnic v těchto dnech vznikají žabí přechody
3. března 2020 (06:01)
Dalších 5 fotografií v galerii
foto: pribram.cz
Žabí přechody na Příbramsku každoročně zachytí na devět tisíc žab. Tuto neděli vyrostl přechod v Čenkově a Sudovicích
Devět tisíc žab. Takovéto množství živých tvorů, leckdy i kriticky ohrožených, se na Příbramsku každoročně podaří zachytit do zábran podél rušných silnic a mnohdy je tak zachránit před smrtí. Právě v těchto dnech, na samém počátku jara, se žáby začínají probouzet ze zimního spánku, aby se hromadně vypravily do vody naklást vajíčka. Bohužel ne vždy je jejich cesta do vody bezpečná, leckde musejí překonat rušnou silnici. A zbytečně tak končí pod koly aut. Právě proto se na mnoha místech v zemi budují tzv. žabí přechody.
Jeden takový vznikl první březnový den u Čenkova. Na místě se v neděli dopoledne sjelo bezmála čtyřicet dobrovolníků. Popadli krumpáče a lopaty a podél místní rušné silnice postavili zábranu z růžové folie. Podél celé zábrany pak do země zakopali přes dvacet záchytných pastí (kýblů). Právě v nich žáby skončí a vyhnou se tak možnému střetu s projíždějícími automobily.
„Žabí přechod v tomto místě budujeme již přes dvacet let. Žáby zimují ve svahu v lese a když se oteplí, hromadně se přesouvají do rybníka. Migrace trvá zhruba deset dní. Protože je migrace masivní, hrozily by velké ztráty, spousty žab by skončily pod koly aut. Zpět se pak žáby dostávají již samy. Do lesa se vrací již jednotlivě, nedochází tedy k větším ztrátám. My pouze odstraníme zábranu,“ vysvětlil Pavel Křížek, ředitel Ochrana fauny ČR, o. p. s.
„Máme tady dobrovolníky z řad místních lidí, kteří žáby pravidelně do rybníka přenášejí. Je nutné to udělat každé ráno a večer, někdy i několikrát během dne. Každý exemplář musí vzít do ruky a položit do vody. Bez těchto přechodů by žabí populace nepřežila. Jedna žába může mít v sobě i tisíce vajíček,“ dodal.
Pokud by se přechody několikrát denně nekontrolovaly, mohly by se žáby v záchytných pastích vzájemně ušlapat. Zejména ropuchy obecné je také důležité při vypouštění vhodně rozmístit. Samičku si obvykle sameček "rezervuje" již během migrace. Přichytí se jí na záda a nechá se k vodě odnést.
Někdy samička táhne na svých zádech do vody čtyři i více samců. V odchytové pasti totiž samci mají větší šanci se na ni přichytit. Pokud by se na to při vypouštění do vody nemyslelo, mohli by samci svou vahou samici dokonce utopit.
Ve sběrných kyblících na sběrače občas čeká i překvapení. Mezi ropuchy, blatnice, rosničky a kuňky se občas připletou i čolci. „Měli jsme tu i čolka velkého, což je kriticky ohrožený druh,“ řekl dále Pavel Křížek.
Stavět žabí přechody pomáhají keškaři. Ti mají na svědomí nejen přechod v Čenkově, ale také v Sudovicích u Nového Knína. Příští víkend se chystají do Drhov a Prostřední Lhoty. I tam vyroste zábrana, díky které se podaří v krátkém časovém úseku zachránit až tisíce žab. Kdo má volné ruce, popadne pytel a vyčistí okolí od odpadků. Ochránci přírody jim za jejich pomoc děkují.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Miloslava Ritschlová